Ставлення до питань неонацистської ідеології, Революції гідності, мови та війни, яку розв’язала росія, – що показало дослідження здатності українців вирізняти наративи роспропаганди
VoxCheck разом із компанією CBR дослідили здатність населення вирізняти наративи російської пропаганди. Для цього опитали українців у віці від 18 до 70 років, які проживають в Україні або перебувають за кордоном.
Більшість опитаних погоджуються із проукраїнськими меседжами та не погоджуються з проросійськими. Утім, при аналізі кожного наративу дослідники помітили окремі тривожні сигнали. Так, наприклад, з’ясувалося, що 43% опитаних в Україні і ще 36% українців за кордоном не погодилися із твердженням про те, що в Україні малопоширена нацистська або неонацистська ідеологія.
Про це під час презентації в Медіацентрі Україна – Укрінформ результатів дослідження: «Здатність українців вирізняти меседжі роспропаганди» повідомила Світлана Сліпченко, керівниця проєкту VoxCheck.
«Це – один із прикладів, які росія поширює щонайменше 9 років, якщо навіть не більше. Постійні заяви про те, що українці є нацистами, обґрунтування так званої спецоперації так званою денацифікацією. І через те, що цей наратив, як ми припускаємо, дуже вкорінений в українському інформпросторі, і через те, що росія його дуже багато поширювала, а від держави свого часу, можливо навіть 9 років тому не було достатньо гучної відповіді, спростування, пояснень, скоординованих на всіх рівнях, як це зараз відбувається зі спростуванням сучасніших наративів, – через це, ймовірно ця тема так вкорінилася. І настільки багато людей в Україні та за кордоном вірять у те, що, ймовірно неонацистська ідеологія поширена все-таки в Україні», – пояснила Світлана Сліпченко.
За її словами, ще одним досить тривожним сигналом є те, що майже третина опитаних як в Україні, так і за кордоном вважають, що Революція гідності була державним переворотом.
«Також ми розуміємо, що цьому наративу щонайменше 9 років і росія й досі апелює до того, що події 2013-2014 років нібито були держпереворотом і виявляється, що аж третина українців дійсно в це вірять і не розуміють різницю між Революцією гідності та держпереворотом», – зауважила вона.
Світлана Сліпченко також зазначила, що згідно з результатами дослідження, майже чверть опитаних в Україні та майже третина українців за кордоном вважають, що росія в Україні воює проти Заходу або проти НАТО.
«Це ще один великий наратив російської пропаганди, який існує вже кілька років, але безумовно активізувався за останні півтора. Цим росія, зокрема, виправдовує своє вторгнення. І, ймовірно, це наратив, який заходив саме через проросійські джерела до початку повномасштабного вторгнення, і досі потрапляє в інформпростір українців», – підкреслила керівниця проєкту VoxCheck.
Крім того, Світлана Сліпченко зауважила, що дані дослідження також показують, що українці за кордоном достатньо активно реагують та вірять у наратив про те, що російськомовних в Україні утискають. Утім, за її словами, серед українців, які перебувають в Україні, такої тенденції немає.
Водночас, говорячи про регіональний розподіл аудиторії, яка більше піддається впливу наративів росії, Світлана Сліпченко зауважила, що це – жителі південних та східних регіонів країни.
«Саме жителі південних та східних регіонів найбільше вірять у проросійські наративи. На жаль, цей тренд зберігався і раніше. Якщо ми подивимося на інші схожі дослідження щодо медіаспоживання, щодо вибору джерел для інформації, то те ж саме, на жаль, – у цих регіонах була досить суттєва підтримка проросійських ресурсів. Якщо ми пригадаємо та порівняємо із підтримкою політичних партій, то проросійські партії, нині заборонена ОПЗЖ, теж мали найбільшу підтримку саме на півдні та на сході України. І відповідно там подібні наративи краще закріплюються».
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini