14 Серпня, 2023, 14:55

Список Гафарова-Ширінга: правозахисники оприлюднили кейси ненадання медичної допомоги політв’язням, які загрожують їхньому життю

Росія систематично відмовляє в наданні медичної допомоги українським політв’язням. Від початку року вже відомо про смерть двох  українських бранців кремля Костянтина Ширінга та Джеміля Гафарова. ZMINA розпочала проєкт щодо допомоги українським політв’язням, які потерпають від ненадання медичної допомоги, збираючи та опрацьовуючи інформацію про українських бранців, які страждають у в’язницях, колоніях, СІЗО в росії та в тимчасово окупованому Криму.  Один зі списків налічує 21 особу – це люди, які потребують негайної медичної допомоги, оскільки їхнє життя  знаходиться під загрозою.

Про це йшлося під час брифінгу в Медіацентрі Україна – Укрінформ. 

Так, під час обговорення, Вікторія Нестеренко, керівниця проєктів Центру прав людини ZMINA, повідомила, що росія систематично не надає допомогу українським політв’язням.

«Вони відмовляються приймати заяви політв’язнів про те, що вони бажають отримати медичну допомогу. Також росія перешкоджає тому, щоб вони отримували ліки від родичів. І також, якщо іноді росія дозволяє  провести якісь медичні перевірки, то ці перевірки тривають 5 хвилин, чи взагалі не мають жодного рішення, заключення або потім політв’язням не видають медикаменти, або ж перешкоджають отриманню медикаментів від адвокатів та родичів», – заявила вона.

Своєю чергою голова Об’єднання батьків політв’язнів кремля Ігор Котелянець зазначив, що багато з бранців, які зараз знаходяться в тюрмах росії, потрапили туди з хронічними захворюваннями, деякі з них з інвалідністю, з серйозними проблемами зі здоров’ям, які продовжують погіршуватися.

За його словами, найрозповсюдженіші проблеми у політв’язнів, про які сьогодні відомо, це зокрема хворі система травлення, нирки, зуби, гіпертонія, порушення або часткова втрата зору та слуху.

«Призводить до цього і погане харчування, і по суті штучно створені ситуації, за яких ця каральна система росії створює нестерпні умови утримання для цих людей», – наголосив він і навів кейс ув’язнених з 2016-го року братів Абдулаєвих.

«Ми зараз знаємо, наприклад, що брати Абдулаєви, які ув’язнені з 2016 року, що їх тримають місяцями, іноді по пів року в умовах штрафного ізолятора. Мати описує ці умови, як бетонну яму, де вони змушені жити, спати практично на бетоні  і мають величезні проблеми з нирками, з іншими органами. Їх мучать тим, що не дають їм спати  в них немає нормального харчування . І це все нагадує програму повільної смерті. Не якісь активні дії, а створення умов для того, щоб ці люди помирали», – повідомив Ігор Котелянець.

Він зазначив, що в росії знущаються з українських політв’язнів, наприклад, виводячи при температурі -14 без одягу та взуття, чекаючи поки у бранця відмерзнуть кінцівки. Крім того, за його словами, відбувається дуже багато психологічного тиску.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini