СПЕЦІАЛЬНИЙ ПРОЄКТ ТЕЛЕКАНАЛУ «УКРАЇНА 24» ТА МЕДІАЦЕНТРУ УКРАЇНА: у Львові переосмислювали значення 9 травня
9 травня: свято, День Пам’яті чи просто дата. Панельна дискусія присвячена переосмисленню ставлення до 9 травня відбулась у Львові в рамках спеціального проєкту телеканалу «Україна 24» та Медіацентру Україна. Учасниками дискусії стали відомий історик Андрій Павлишин, колишній заступник директора Інституту національної пам’яті Олександр Зінченко, військовий капелан Андрій Зелінський та журналіст Роман Цимбалюк.
Найцікавіші цитати дискусії:
Андрій Павлишин, журналіст, громадський діяч, історик, співзасновник Форуму видавців. Про відзначення 9-го травня в Україні
«9 травня абсолютно не потрібне вже дуже давно, ще від часу виникнення української держави. У нас воно було нав’язане політиками, які вважали що таким чином вони можуть уникнути російської агресії, пом’якшити російську фашистську публіку. Той, хто прочитає бодай якісь базові тексти про Другу світову війну, той абсолютно чітко розуміє, що ми не маємо жодного стосунку до російської політичної релігії, створеної за часів Брежнєва і реанімованої путінськими виродками для їхнього диктатора.
Мені сумно, що наші політики такі боягузливі, що не можуть це свято «спустити в унітаз».
Ми маємо 8 травня, день спогадів про загиблих цивільних, наших солдатів, яких без належної підготовки відправляли на фронт. Пам’ять, скорбота не означає ходити вулицями з прапорами, їздити на танчиках, погрожувати, що щось можемо повторити. Це день, коли в чорному приходять на кладовище і згадують загиблих. Тож треба відмовитися від всього ідеологічного паскудства, яке накрутили фашисти на це свято, перенісши його на 9 травня».
Олександр Зінченко, колишній заступник директора Інституту національної пам’яті. Про різницю сприйняття 9-го травня в українців та росіян:
«Українці інакше сприймають свій внесок в історію Другої світової, ніж росіяни. Бо для росіян — це про велич країни, а для нас — важлива пам’ять про кожну людину».
Андрій Зелінський, священик УГКЦ, військовий капелан. Про значення 8-го травня:
«Якщо ми з вами, завтра, хочемо жити у європейському суспільстві, сформованому на цінностях, які поважають людину, відповідь залишається очевидною. Ми згадуємо пам’ять про людину у день, коли це робить вся Європа».
Роман Цимбалюк, журналіст. Про відзначення 9-го травня у росії:
«Якщо б ветерани побачили, що вони роблять з Днем Перемоги, як мінімум, вони спочатку були б здивовані, а потім задались би питанням: «ви, наші онуки і правнуки, ви взагалі розумієте, що ви хочете повторити?». Ну, в принципі, перші кроки в частині «повторити» здійснюються зараз, коли Україна вбиває російських загарбників, і так буде продовжуватись, бо вони сьогодні є нацистами на українській землі, як це було 77 років назад, ну трохи більше».
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini