Спеціальний проєкт телеканалу «Україна 24» та Медіацентру Україна: у Львові говорили про російську культуру, що вбиває
Чому за російською культурою завжди йдуть танки та чи є різниця між Пушкіним та Прилєпіним? Панельна дискусія, присвячена переосмисленню значення російської культури, відбулась у Львові в рамках спеціального проєкту телеканалу «Україна 24» та Медіацентру Україна. Учасниками дискусії стали генеральний директор-художній керівник Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру ім. Куліша Олександр Книга, засновник артцентру «Я Галерея» Павло Гудімов, директорка Львівського муніципального мистецького центру Ляна Мицько та письменник Віталій Капранов.
Найцікавіші цитати дискусії:
Олександр Книга, генеральний директор-художній керівник Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру ім. Куліша про зміни, які відбулися в Україні за період незалежності:
«Я маю невеликий досвід спілкування з тими «браттями», які приходили мене заарештовувати (в Херсоні — ред.). І ми вели бесіду доволі довго, був такий допит. Ми за ці 30 років змінилися. І нам байдужий Ленін. А для них це фетиш, вони першим ділом його в Новій Каховці знайшли, витягли звідкись і поставили. Ми стали іншими, і цей поступ вже не зупинити. Ця війна дала нам копняка під одне місце, щоб ми розуміли, що треба рухатися уперед».
Павло Гудімов, куратор, засновник артцентру «Я Галерея» про те, як Україні провадити культурну політику у світі та всередині країни:
«Ми ніколи не будемо як росія розкидуватися своїми нафтодоларами, щоб задобрити ті чи інші культурні інституції. Ми маємо своєю правдою, силою, наукою і головне вірою, в те що ми робимо, сформувати пул висловлювань для всього світу. Але з таким слабким фінансуванням культури, як в Україні, в нас вийдуть лише дрібні розмежовані ініціативи. Якщо наші урядовці не подивляться на культуру, як на один з основних інструментів комунікації в світі і всередині країни, то ми знову будемо мати такі проблеми, як маємо з війною. Адже війна почалася не лише на полі бою».
Ляна Мицько, директорка Львівського муніципального мистецького центру про те, що культура завжди має бути в пріоритеті для держави:
«Завжди є час для культури. Коли чула фрази, що на культуру немає часу, немає грошей, мені все холонуло всередлині. Бо я розумію, наскільки абсурдна така ситуація. Ця війна почалася через культуру. Ця війна почалася для того, щоб знищити нас як культурну одницю у всесвітньому вимірі. І тільки працюючи над збільшенням цієї одиниці, додаючи до неї масу думок і співпраць, зможемо виживати як країна в майбутньому. Тільки заради цього ми і воюємо».
Віталій Капранов, письменник, громадський діяч про формування національної ідентичності:
«Сьогодні війна починає нам диктувати зовсім інші правила формування самоідентичності, коли вони формуються від реальних подій більше, ніж від шкільної програми. Ну, а оскільки ми зараз говоримо про культуру, то про шкільну програму теж давайте поговоримо. Безумовно, сучасна література повинна формувати образ сучасного літературного героя і деякі письменники навіть цим займаються. Звичайно, це буде колективний герой, не один на всіх. Тобто таких героїв буде багато, але типологія буде вироблена спільна. І від цієї типології самосвідомість і буде рости».
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini