Фото - Харківський Меда Хаб: заступник начальника Головного управління Національної поліції в Харківській області - начальник слідчого управління Сергій Болвінов
27 Листопада, 2023, 20:26

Слідчі розповіли, хто вбивав дитячого письменника В. Вакуленка та інших мешканців Ізюмщини

Під час брифінгу в Харківському Медіа Хабі заступник начальника Головного управління Національної поліції в Харківській області – начальник слідчого управління Сергій Болвінов, розповів про хід слідства, в процесі якого вдалося встановити російських терористів, які вбили дитячого письменника Володимира Вакуленка та інших мешканців Ізюмщини.

Відомо, що тіло Володимира Вакуленка було виявлено під час ексгумації масового поховання в лісосмузі під Ізюмом, в могилі номер 319.

“Вбивць Володимира Вакуленко нам вдалося встановити завдяки, зокрема, свідкам.  Отримати свідчення було непросто, оскільки люди, які пережили окупацію, просто боялися говорити, тому розслідування тривало понад рік. Ми провели понад 40 допитів 26 свідків, чотири обшуки та 38 судових експертиз, аби отримати потрібну нам інформацію. Встановили вісім потерпілих в цій справі”, – розповідає Сергій Болвінов.

Правоохоронцям вдалося встановити хід подій в день розстрілу письменника та напередодні, та учасників подій. В селищі Капітолівка на той момент знаходилася 4 рота, 4 батальйон, 204 стрілецького полку мобілізаційного резерву т.з. ЛНР 2 Армійського корпусу 8 Загальновійськової армії Південного воєнного округу ЗС російської федерації. 

Спочатку рашисти викрали Вакуленка разом з хворим сином – знущалися і били. Потім відпустили і через день забрали знову. Володимира Вакуленка катували перед стратою, змушували роздягатись, шукали татуювання тризубу, нещадно били – вже на мертвому тілі експерти побачили два зламані пальці на лівій руці.

Окупанти розстріляли письменника 24 березня 2023 після того, як вивезли білим мікроавтобусом з маркуванням «Z» в невідомому напрямку. Скалічене тіло скинули з дороги. Саме там через 2 місяці його знайшли рятувальники, які здійснювали в Ізюмі роботи ритуальної служби, після чого чоловік був похований.

Сергій Болвінов розповідає, що за допомогою інформації, отриманої від свідків та з відкритих джерел вдалося встановити імена та позивні вбивць Вакуленка.

«Перший виконавець – 50-річний кулеметник 4 роти Удоденко Сергій. Позивний «Удот». Саме він стріляв з ПМ в письменника. Другий злочинець Нескородьєв Владислав — той, хто віддавав наказ, був командиром роти. Позивний «Лев». Йому 33 роки. Саме він керував викраденням Вакуленка та інших мешканців села та їхніми стратами. Обидва підозрюваних – вихідці з Луганщини, які раніше притягувалися до відповідальності за крадіжки».

Спікер зазначив, що справу про вбивство Вакуленка розслідують разом зі справами про вбивства ще трьох жителів Ізюмщини – чоловіків 51, 59 та 76 років. Вбили їх вищезгадані російські військові. Одного українця, його звали Юрій — лише через те, що він був учасником АТО. Двох інших окупанти вбили за те, що вони, нібито, збирали інформацію стосовно російських підрозділів і передавали ЗСУ.

«Ми встановили, що насправді, чоловіки через холод і голод пішли в ліс за шишками, аби зігрітися гарячим чаєм із старого самовару! Але перед тим, як вбити їх всіх катували в катівнях, облаштованих в житлових будівлях селища».

Правоохоронці мають версію, що перед розстрілом цих трьох жителів Капітолівки рашисти змусили копати собі ями для поховання:

«Тіла вони не закопали. Вони їх закидали гіллям. І лише потім, у серпні 2022 року, ці тіла знайшли люди з “Грузу 200”. Два тіла були опізнані родичами, їх поховали на звичайному кладовищі, а Юрія ніхто не зміг впізнати, його перепоховали у місці масового поховання,» – зазначив пан Болвінов.

Разом з паном Болвіновим на брифінгу був присутній Євген, 56-річний житель Капітолівки, колишній російський в’язень, свідок вбивства односельчан.

Чоловік розповідає, що не знає причин свого затримання окупантами.

«Вони зайшли, я паспорт віддав, військового квитка у мене при собі не було. І потім вони знайшли його. Носієм корисної інформації для них я не був. Тоді удень сонце проглядало, я був легко одягнений. Думав, що у першу ніч помру від холоду в підвалі. Це постійне пригнічення — моральне, фізичне».

В підвалі розміром 2 на 2,5 метри Євген пробув приблизно сім діб. Точно на питання він відповісти не зміг, бо не мав годинника, а в приміщенні не було вікон.

«Освітлення не було, сірників не було. Вранці виводили в туалет, давали поїсти щось, потім — викликали на допити. Часом доносились крики — людину били. Юрка (вбитий АТО-вець — ред.) казав, що його били прикладом в спину, ребра зламали».

Євген розповів, що Юрія катував військовий на псевдо «Лев»:

«Я тоді ще не знав, хто він. Але форма окупанта була якіснішою за форму його підлеглих — так я зрозумів, що він керує іншими загарбниками».

Свідки у справі розповіли, що «Удод» неодноразово вихвалявся, що його командир на псевдо «Лев» надавав йому вказівки вбивати людей, бо сам, нібито, боїться крові. Також встановлено, що вбивці, ймовірно, знали хто такий Вакуленко. Причиною вбивства росіянами всіх чотирьох жителів Капітолівки, за словами начальника Слідчого управління Сергія Болвінова, була проукраїнська позиція.

Крім того, перебуваючи на Харківщині, підозрювані весь час мародерили, крали особисте майно, тероризували місцевих жителів. Окупантам повідомили підозру заочно. Їм інкримінують порушення правил і звичаїв війни. Незабаром їх буде оголошено в міжнародний розшук.

Також в цій справі слідство має позивні ще чотирьох осіб, яким в подальшому, скоріш за все, також буде повідомлено про підозру. 

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini