Скіфське золото з кримських музеїв буде зберігатися у національному музеї історії України – міністерство культури України
Боротьба за ці експонати тривала з 2014 року. Про це на брифінгу у Медіацентрі Україна – Одеса розповіла Катерина Чуєва, заступниця міністра культури та інформаційної політики України.
“Вже є фінальне рішення суду. Та частина виставки, що була представлена в музеї Алларда Пірсона у Амстердамі та включала в себе предмети, вивезені з кримських музеїв, повернеться в Україну. Зберігатися ці експонати будуть у національному музеї історії України. Проте я не буду зараз розголошувати подробиці, як та коли експонати повернуться додому”, – розповіла посадовиця.
Вона також додала, що ця справа – “велика перемога для історії, культури й права України”. На думку Чуєвої, кейс “золота” буде орієнтиром для юристів, коли Україна почне працювати над поверненням викрадених колекцій українських музеїв вже під час повномасштабного вторгнення.
В лютому 2014 року колекція “скіфського золота” була вивезена в Амстердам для участі у виставці “Крим: золото і таємниці Чорного моря”, яка проходила в Музеї Алларда Пірсона. Коли Росія анексувала півострів, стало незрозуміло, кому передавати ці предмети: музеям в окупованому Криму чи Україні.
14 грудня 2016 року суд Амстердама вирішив повернути Україні “скіфське золото”, однак у січні 2017 року кримські музеї почали процес оскарження рішення. Суд в Амстердамі у 2021 році ухвалив рішення на користь України.
“Кримські музеї” звернулися до Верховного Суду Нідерландів, який 9 червня 2023 року постановив, що скарби є культурною спадщиною всієї України. Тепер, коли Верховний Суд ухвалив це рішення, суперечка нарешті завершилася.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini