“Штрафи «б’ють», перш за все, по родині”. Урядова уповноважена з питань гендерної політики – про покарання за домашнє насильство в Україні
Правоохоронні органи в Україні реагують на випадки домашнього насильства, втім покарання за його вчинення є неефективним. Таку позицію висловила Урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко в подкасті “Інтегруючись в ЄС: розмови про гендерну рівність”, який створює Асоціація жінок-юристок України “ЮрФем”, медіапартнером подаксту є Медіацентр Україна.
В Україні відповідальність за домашнє насильство передбачена у Кодексі України про адміністративні правопорушення (КУпАП) та Кримінальному кодексі України (ККУ).
Так, відповідно до статті 1732 КУпАП: “Вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі … тягнуть за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до десяти діб”.
Катерина Левченко зазначає: “Штрафи «б’ють», перш за все, по родині, громадські роботи фактично не застосовуються. Найбільша проблема, на мою думку, — це робота з кривдниками. Моя позиція така, що «корекційні програми», призначені судом, мають бути одним із видів стягнень. Людина їх має проходити для того, щоб не повторювати таку поведінку. Ми ставимо перед собою ціль не лише зупинити насильство, але й зробити все, щоб воно не повторювалося. Наразі ми маємо чимало рецидивів, які вже потім відображаються в статті 1261 Кримінального кодексу України”.
Згадана стаття передбачає відповідальність за систематичне вчинення домашнього насильства. Відповідно до цієї статті, домашнє насильство карається громадськими роботами на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до двох років.
“…на рівні свідомості, освіти ми не можемо толерувати ніякі випадки насильства. Ми не можемо пояснювати або виправдовувати насильство. Особливо, коли ми бачимо страшенне насильство росії по відношенню до України, українських громадян і сексуальне насильство як зброя війни використовується ними. То відмовляючись від такого імперського мислення, в якому людина – це ніщо, і до якої можна застосовувати будь-яке насильство. Якраз маємо вчитись ненасильницьким формам поведінки,” – каже Урядова уповноважена.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini