26 Липня, 2023, 15:00

Шість годин без допомоги, важкопоранених вивозили військовими КамАЗами – результати розслідування МІПЛ щодо подій в Оленівській колонії

Минулого року, у ніч проти 29 липня, у Оленівській колонії  (Волноваська виправна колонія № 120), де утримували 193 полонених «азовців», внаслідок вибухів та подальшої пожежі загинули 50 військових, ще понад 70 отримали важкі травми.

Під час брифінгу в Медіацентрі Україна – Укрінформ представники Медійної ініціативи за права людини, а також представники родин загиблих та полонених «азовців» оприлюднили результати власного розслідування злочину та подій ночі з 28 на 29 липня 2022 року, які вдалося відтворити. Для реконструкції команда МІПЛ опитала свідків цього злочину, які в момент вбивства перебували всередині бараку.

Під час обговорення авторка розслідування, журналістка МІПЛ Марія Климик зазначила, що згідно з показами військових, незадовго до масового вбивства, полонені дізналися про барак, який розміщувався на території промзони, ізольованої від решти території виправної колонії. Згодом їх туди перевели, а незадовго після того, як вони там опинилися, сталися вибухи, в результаті яких загинула велика кількість військових та багато з них отримали поранення різного ступеня важкості.

Журналістка, зазначила, згідно з даними розслідування, від моменту вибуху адміністрація колонії, попри прохання, не допомагала ліквідувати пожежу, не сприяла в наданні допомоги, не допомагала витягувати поранених. 

За  словами Марії Климик, з моменту вибуху, до того часу, коли полонених військових почали евакуювати, минуло шість годин. Згодом важкопоранених почали вивозити, однак навіть не каретами швидкої допомоги, а військовими КамАЗами, що призвело до загибелі деяких військових, поранених внаслідок вибуху.

Авторка розслідування зазначила, що один з військовополонених, який був після вибуху на місці подій, повідомив, що при ньому  російська сторона принесла мішок з уламками і їх розкидали на місці вибуху для того, щоб потім журналістам представити це як уламки HIMARS.

«Тому він впевнений, що ці уламки – це підставні уламки. Тому що при ньому принесли на місце вже після того, як це сталося. Аж тільки тоді з’явилися ці уламки. Також він зазначає, що охорона взагалі не допомагала ніяк. На наступний день це все робилося для того, щоб показати журналістам, який жахливий злочин зробили українці.Натомість він стверджує, що багато чого в діях росії викликає дуже багато сумнівів. І їхня версія – це просто вигадка, щоб звинуватити Україну в злочині, який зробила сама ж росія», – наголосила вона.

Водночас експерт МІПЛ, керуючий партнер адвокатського об’єднання “Амбрела” Андрій Яковлев пояснив, якою є юридична сторона трагедії з військовополоненими в Оленівській колонії. 

Він зокрема зауважив, що вона стосується двох аспектів: вибухів і їх наслідків та розслідування того, що сталося. У питанні безпосередньо вибухів, зауважив він, слід опиратися на Женевські конвенції, де гарантується належне поводження з військовополоненими.

«Зокрема тертя Женевська конвенція гарантує поводження з військовополоненими, і в статті 13 містяться певні гарантії. Зокрема для держави, яка тримає в полоні – вона зобов’язана забезпечити безпеку не тільки від неналежного поводження, а так само, щоб не було смертей.  Ми бачимо, що ця гарантія не була виконана – смерті сталися. І в самій 13 статті зафіксовано, що невиконання цих зобов’язань становить серйозні порушення Женевських конвенцій. А саме по собі Міжнародне гуманітарне право так сформоване, що серйозні порушення є  воєнними злочинами. Це прямо зафіксовано в додатковому протоколі, зокрема 86 стаття додаткового протоколу», – пояснив Андрій Яковлев.

Крім того, експерт зауважив, що росія не надає доступ, не проводить розслідування, не ділиться інформацією. Він переконаний, що в цьому випадку потрібно відновити міжнародні місії і примусити російську федерацію надати доступ міжнародним розслідувачам.

Ознайомитися з повною версією реконструкції подій масового вбивства «азовців» можна за посиланням: https://mipl.org.ua/voyennyj-zlochyn-v-olenivczi-rekonstrukcziya-podij-masovogo-vbyvstva-polonenyh-azovcziv/

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini