23 Січня, 2024, 15:37

Щонайменше 193 українці перебуває в ув’язненні внаслідок переслідувань, які здійснює рф в окупованому Криму

Наразі відомо про перебування  у місцях несвободи у рамках політично мотивованого кримінального переслідування у Криму щонайменше 193 громадян України.

Про це під час обговорення в Медіацентрі Україна – Укрінформ повідомила голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник.

«Вони перебувають або в Криму, або на території російської федерації. Здебільшого, якщо в росії, то вже у колоніях, або ж вони перебувають на етапі так званого судового розгляду їхніх справ. Інші, ті хто залишаються в Криму, перебувають на етапі так званих слідчих дій», – пояснила правозахисниця.

За словами Ольги Скрипник, однією з найбільших справ щодо переслідувань громадян України в Криму є «справи проти кримських мусульман», де громадян звинувачують в участі у Хізб ут-Тахрір, при тому, що окупаційна влада не має жодних підтверджень для цього.

«За нашими даними, щонайменше 99 людей, майже всі вони кримські татари, якраз перебувають зараз за ґратами. І протягом 2023 року було винесено щонайменше 17 вироків щодо кримських татар. Це вироки від 4 до 20 років позбавлення волі. Якраз 20 років – це, наскільки ми маємо інформацію, найбільший вирок, який окупанти виносили в цих справах щодо кримських татар», – зазначила вона.

Інша велика група громадян, яких переслідують в тимчасово окупованому Криму – постраждалі за  «справами українських диверсантів та шпигунів». За цими сфальшованими росіянами справами в ув’язнення перебувають щонайменше 35 громадян України. Серед них щонайменше 25 кримчани, які проживали на території Криму, та щонайменше 10 людей, які були викрадені з Півдня України.

Ще однією великою групою громадян, яких переслідує росія, є люди, яких окупанти звинувачують в участі в батальйоні імені Н. Челебіджихана. Так у цих надуманих рф справах ув’язнено щонайменше 31 громадянина України та винесено щонайменше 9 вироків про позбавлення волі.

Крім того, в окупованому Криму росія здійснює переслідування «Свідків Єгови», через їхні релігійні погляди. Так, у рамках таких переслідувань, росіяни позбавили волі щонайменше 11 осіб та винесли щонайменше 4 вироки про позбавлення волі терміном до 6,5 років.

Ольга Скрипник пояснила, що після сфальшованих росією вироків українських громадян тримають в ув’язненні в колоніях суворого режиму, які дуже віддалені від Криму. Люди там перебувають в жорстких умовах з відсутністю опалення взимку, в антисанітарних умовах.

Зокрема ці та інші неналежні умови утримання, наголосила Ольга Скрипник,  призводять до загибелі політичних в’язнів у неволі росіян. Так, у 2023 році зафіксовано вже два таких випадки – Костянтин Ширінг загинув у колонії, а Джеміль Гафаров у СІЗО, зокрема через ненадання належної медичної допомоги попри те, що окупантам було відомо про стан здоров’я ув’язнених.

Водночас, додала Ольга Скрипник, лише двоє кримських політв’язнів у 2023 році повернулися на територію України. Однак вони повернулися не в рамках обмінів, а після того, які відбули весь термін незаконного утримання.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini