Розвинути мережу ясел і дитячих садочків. Народна депутатка Інна Совсун – про нагальні зміни у сфері материнства та гендерної рівності
“Коли мене питають, який найголовніший крок з точки зору впровадження гендерної рівності в країні держава може зробити, я завжди відповідаю, що це забезпечення адекватної мережі ясел і дитячих садків,” – закцентувала народна депутатка України Інна Совсун у подкасті “Інтегруючись в ЄС: розмови про гендерну рівність”, який створює Асоціація жінок-юристок України “ЮрФем”. Медіапартнером подаксту є Медіацентр Україна.
В розмові з ведучою Яною Брензей Інна Совсун зазначила, що в Україні невелика кількість ясел, які б брали дітей до 3 років. Відповідно мама чи батько (а здебільшого все ж матір), ідуть у відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, бо немає куди віддати дитину. Тобто вони не можуть працювати впродовж цих трьох років.
А це, за словами депутатки, як психологічно виснажливо для батьків, так і не важко з економічної точки зору. Крім того, за цей період людина, яка доглядає за дитиною, може втратити свою кваліфікацію, зв’язки та контакти.
“Тобто те, що нам терміново треба робити, – це все-таки робити таку мережу ясел і дитячих садочків, щоб якомога більше дітей могли до них потрапляти. Звичайно, що за умов, що батьки хочуть. (…) Нам потрібні ясла, які будуть приймати дітей меншого віку, як ще одна опція. Я впевнена, що дуже багато батьків цим скористаються”.
Крім того, аби розв’язати проблему, Інна Совсун також пропонує скоротити тривалість відпустки для догляду за дитиною, але при цьому забезпечити кращі гарантії для батьків.
“Три роки з дуже маленькими виплатами – це без сенсу. Давайте говорити про півтора року, а з півтора року – гарантовані ясла, але в цих півтора року ти отримуєш адекватні виплати. Це реалістичніший сценарій, який, з точки зору батьків, мені видається правильнішим. (…) На рік ти можеш випасти з робочого процесу. Три роки, звичайно, що це вже критично насправді”.
Нагадаємо також, що з 2021 року законодавчо зрівняно права чоловіків і жінок на відпустку по догляду за дитиною. За бажанням матері або батька дитини одному з них надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з виплатою за ці періоди допомоги відповідно до законодавства. Це дає рівні можливості і батькові, і матері дитини для поєднання роботи і виконання сімейних обов’язків. Такі ж можливості мають і інші члени сім’ї, наприклад, баба або дід.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini