30 Серпня, 2023, 15:53

Розподіл функцій інституту Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, може ускладнити процес пошуку людей – Альона Луньова

Будь-яке розпорошення повноважень Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин мусить бути виваженим та обґрунтованим, має бути чітке розуміння того, як у подальшому родичі зможуть комунікувати з державою цю важливу тему. Позаяк без уповноваженого суб’єкта буде дуже складно з’ясовувати долю зниклих безвісти, питання розслідування фактів зникнення.

На цьому наголосила Альона Луньова, директорка з адвокації Центру прав людини ZMINA, представниця секретаріату Коаліції «Україна. П’ята ранку», під час брифінгу в Медіацентрі Україна – Укрінформ.

«Тут дуже важливо говорити, що будь-яке розпорошення повноважень цієї посадової особи між іншими відомствами, що зараз декларується, мусить бути виваженим, мусить бути обґрунтованим, і ми маємо розуміти, яким чином в подальшому родичі зможуть комунікувати цю тему, зможуть комунікувати з державою щодо тих питань, які виникають», – зазначила вона та наголосила, що важливо, аби такий уповноважений суб’єкт від держави був, щоб він був зрозумілий і був на контакті з родинами.

Альона Луньова зауважила, що Уповноважений визначений законом, як суб’єкт, який відповідає за координацію держави в питанні розшуку осіб, в координації з родинами зниклих, і дуже важливо  розуміти, хто буде надалі тим комунікатором. 

«І тут ми закликаємо державу визначитися з цим: не просто розпорошити функції і сказати що тепер цим займаються ці всі суб’єкти. Тому що ми занадто довго працюємо в цій темі і розуміємо, що якщо немає уповноваженого суб’єкта, то ніхто цим питанням займатися не буде, і буде дуже складно загалом з’ясовувати і долю зниклих, і загалом, яким є розслідування того чи іншого факту зникнення, і загалом розуміння, якою буде державна політика, пов’язана з реалізацією прав осіб зниклих безвісти та членів їхніх родин», – пояснила вона.

Зазначимо, що в Україні в квітні 2022 року запровадили інститут Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Утім в серпні цього року з’явилася інформація, що уряд вирішив розподілити його повноважень між МВС, ГУР та Міністерством оборони.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini