Ротація кадрів у військкоматах не вирішить проблем з мобілізацією
Роман Лихачов, адвокат Чугуївської правозахисної групи, розповів про нововведення у правилах мобілізації під час брифінгу в Медіацентрі Україна-Львів. З його слів, заміна військкоматів не впливає на значну кількість порушень зі сторони працівників ВЛК, які їм не підпорядковуються. Тим більше саме законодавство, що регулює діяльність військово-лікарських комісій необхідно адаптувати до умов війни. Адже часто закон про мобілізацію і закон про військовий обов’язок та військову службу просто суперечать один одному.
“Задача ТЦК доставити людину до лікарської комісії та отримати висновок про придатність чи непридатність. Це ніяк не впливає на ВЛК. Законодавство про військово-лікарську комісію прийнятий 15 років тому і його ніхто не змінює, хоча минуло вже півтора року війни. А потім ми говоримо, що у всьому винний ТЦК. Є певні шпарини, я знаю, як мінімум, близько десяти способів, як обійти законодавство. І чому ці шпарини система не хоче ліквідувати мені не зрозуміло”.
Нижче подаємо головні тези з брифінгу.
Демобілізація. “Законопроєкт про звільнення після 18 місяців служби досі не ухвалений. З одного боку, масове звільнення може призвести до втрати боєздатності частини військ. З іншого – виснаження захисників держава мусить брати до уваги й шукати механізми розв’язання цього питання”.
Повістки. “Роздавання повісток на вулицях і доставлення потенційних призовників у ТЦК – це наслідок того, що люди, які отримали повістки, масово не з’являються у військкомати. В оформленні документів про мобілізацію впродовж кількох годин – формально порушень немає. Це спосіб ТЦК зменшити ризик того, що людина з повісткою не прийде за кілька днів на виряджання”.
Відстрочки. “Підстави для відстрочок звужуються. Це вимушений крок. Є необхідність заміняти поранених, загиблих і тих, хто відслужив. При оформленні мобілізаційних документів варто уважно внести всі дані про можливі причини відстрочки. Якщо цього не зробити – вважається, що людина не скористалася своїм правом на відстрочку”.
Відстрочки студентам другої вищої освіти. “Запізніле рішення, яке треба було приймати весною, перед вступною кампанією до вищих навчальних закладів. Загрожує надалі хвилею судових позовів. Адже людина, яка внесла гроші за навчання, може судитися про їх повернення, або захист своїх майнових прав”.
Призов жінок медичних спеціальностей. “З 1 жовтня починає діяти ухвалений минулого року закон про військовий облік. Жінки-медики та жінки-фармацевти були військовозобов’язаними та мали би ставати на облік у військкоматах і задовго до повномасштабного вторгнення РФ. Тільки ця норма закону фактично не виконувалася”.
Виїзд жінок медикинь за кордон. “Наразі в Україні немає законних підстав для обмеження виїзду жінок за кордон, військовозобов’язаних чи ні. З іншого боку, є закон про військовий обов’язок, за яким виїзд заборонений. Але як прикордонники знатимуть хто перед ними – невідомо. Тому в цьому випадку закон не може бути виконаний”.
Повний запис дивіться на YouTube-каналі.
?Медіацентр розташований на вул. Руська, 20.
З 10:00 по 18:00 Медіацентр працює в режимі коворкінгу.
Для довідок:
+38 067 652 91 97
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini