28 Липня, 2023, 14:39

Ризики аварії дуже великі – Олег Коріков про ситуацію на ЗАЕС

Позаяк Запорізька АЕС по суті перетворена на військову базу, а окупанти на станції не виконують базові принципи ядерної та радіаційної безпеки, значно зростає ризик настання аварійних ситуацій.

На цьому під час брифінгу в Медіацентрі Україна – Укрінформ наголосив в.о. Голови Держатомрегулювання – Головного державного інспектора з ядерної та радіаційної безпеки України Олег Коріков.

«Ризики настання аварійної ситуації або аварії дуже великі. Оскільки станція перетворена на військову базу, там є техніка, вибухівка, мілітаристи. Не виконуються базові принципи, я підкреслюю. Тобто рішення органу регулювання ядерної та радіаційної безпеки, це базові принципи, їх виконання не здійснюється. Нелегальні модифікації, приховування інформації, немає наявного кваліфікованого персоналу, немає належного техобслуговування, немає належного надійного підключення енергосистеми, немає джерела постачання води надійного, втрачена фактично система аварійної готовності реагування», – пояснив він

Водночас Олег Коріков зазначив, що система радіаційного моніторингу фактично відключена, оскільки окупанти відключили передачу онлайн-даних на українські ресурси та ресурси МАГАТЕ. А Україна, як член Конвенції з раннього оповіщення про ядерні інциденти мала б онлайн отримувати дані з усіх ядерних установок для того, щоб виконати вимоги цієї конвенції та за необхідності невідкладно повідомити про можливу аварію або ситуацію, яка може призвести до радіаційного викиду.

«Наразі ми, внаслідок окупації та протиправних дій рф на проммайданчику Запорізької АЕС, не можемо повною мірою виконати вимоги Міжнародної конвенції раннього оповіщення. Ми про це інформували наших партнерів і МАГАТЕ, для того, щоб відповідний був тиск, або ще якісь варіанти для того, щоб відновити онлайн-передачу даних з радіаційного моніторингу Запорізької АЕС», – повідомив він. 

Олег Коріков також наголосив, що враховуючи наявні фактори, ризики по Запорізькій АЕС зростають, натомість можливості зокрема експлуатуючої організації, можливості інших інституцій України реагувати на відповідну аварію – мінімальні.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini