Протягом минулого року зафіксовано близько 5 тисяч кейсів дезінформації рф в 6 країнах світу – керівниця фактчекінгового проєкту VoxCheck
Протягом року моніторингу, з 24 лютого 2022 по 24 лютого 2023 року, команда незалежних фактчекерів VoxCheck зафіксувала понад близько 5 тисяч кейсів щодо оприлюднення повідомлень з неправдивим посилом, які росія поширювала у медіа Німеччини, Італії, Польщі, Чехії, Словаччини та Угорщини.
Такі дані озвучила керівниця проєкту VoxCheck Світлана Сліпченко під час презентації в Медіацентрі Україна – Укрінформ дослідження «Propaganda diary-2022: рік російської дезінформації в Європі».
«Всі ці повідомлення ми згрупували у фейки, вже таке більш загальне явище, загальна тема, в межах якої може циркулювати кілька кейсів. Таких фейків ми виділили 325. Тобто ті, які росія постійно таргетує для тих країн, які ми проаналізували», – зазначила вона.
За словами Світлани Сліпченко, завдяки аналізу вдалося виділити 27 ключових наративів щодо України, які рф поширює в європейських ЗМІ.
«Фейки ми згрупували у наративи, найбільш загальні теми, які постійно росія використовує у своїй риториці для того, щоб довести, перше – що Україна нібито провальна держава, Failed state – це наратив, який роками експлуатує росія. І друге, що звісно більш актуальне для російської пропаганди за останній рік, – це виправдати свою збройну агресію. Таких наративів всього 27. І власне це все й можна побачити в нашій базі Propaganda diary».
VoxCheck – фактчекінговий проєкт незалежної аналітичної платформи «Вокс Україна». Команда викриває брехню, маніпуляції та російську пропаганду як в Україні, так і за її межами. З 2018 року є підписантами Кодексу етики Міжнародної мережі фактчекерів інституту Poynter, а з 2020 року у партнерстві з Meta.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini