11 Травня, 2023, 19:26

Представники мережі Save Ukraine повернули з російського полону 96 українських дітей – Микола Кулеба

Мережа порятунку Save Ukraine протягом проведених шести місій повернула  до України 96 дітей, яких незаконно утримувала росія. 

Про це під час пресконференції в Медіацентрі Україна – Укрінформ повідомив виконавчий директор БО «Save Ukraine», Уповноважений Президента України з прав дитини (2014 -2021 рр.) Микола Кулеба.

«Наразі готується сьома рятувальна місія, і нами вже повернуто 96 українських дітей з російського полону», – зазначив він.

Водночас Микола Кулеба повідомив, до яких методів росія вдається, аби незаконно переміщувати українських дітей на територію рф та на території окупованих регіонів. Зокрема, за його словами, окупанти використовують маніпуляції, тиск і погрози. 

«На окупованих територіях жителі опиняються в ізоляції, без мобільного зв’язку, без доступу до інтернету. А єдина інформація, яку вони отримують, це інформація від окупантів, які кажуть, що території не повернуться до України, і якщо вони хочуть вижити, то треба чітко слідувати інструкціям окупантів, а будь-які прояви непокори будуть жорстоко каратися. Є також погрози щодо позбавлення батьківських прав та вилучення дітей в разі недотримання вказівок окупантів», – пояснив він.

Кулеба зазначив, що зі свідчень дітей та батьків, зрозуміло, що після деокупації територій, російська сторона не  намагалася повернути дітей, не намагалися знайти рідних та близьких.

«Після того, як території були деокуповані, діти стали заручниками на території ворога, який прийняв свідоме рішення не повертати цих дітей до їхніх батьків. Свідченням цьому є те, що серед усіх дітей, яких ми повернули, ми не знайшли жодного випадку, коли хтось з російського боку намагався розшукати їхніх батьків або родичів. Жодного такого випадку немає, попри те що російська сторона повідомляє, що вони докладали всіх зусиль, аби знайти їхніх рідних, близьких, батьків та повернути їх додому», – додав директор благодійної організації.

Крім того, Кулеба підкреслив, що ще одним зі способів викрадення українських дітей є примусове переміщення, яке росіяни офіційно називають евакуацією та порятунком. 

«Російські окупанти примусово переміщують мирне населення на територію рф або на тимчасово окуповані території. Для цього окупанти створюють нелюдські умови на окупованих територіях. Відбуваються залякування, арешти, відсутність гуманітарної та медичної допомоги, відключення світла, відсутність води, опалення, відсутність можливості виїхати на підконтрольні Україні території. Таким чином створюються умови, коли єдиним способом порятунку є виїзд на територію рф чи на інші тимчасово окуповані території» – підкреслив він. 

Також Кулеба повідомив, що росія незаконно здійснює вивіз дітей-сиріт, дітей, чиї батьки були вбиті або зникли безвісти, батьки, які були ув’язнені чи перебували в фільтраційних таборах. Цим дітям, за словами Кулеби, окупанти надають статус дітей, які прибули на територію росії без законного представника. Далі їх направляють або в сиротинці, або в російські сім’ї. 

Крім того, згідно з даними, які оприлюднив Кулеба, відбувається депортація дітей, які виховувалися в інтернатних закладах. 

«Попри те, що раніше в дітей був український директор, якого влада призначила законним представником цих дітей, окупанти призначають своїх директорів закладів з-поміж колаборантів, які приймають  незаконні рішення щодо лікування дітей, або нелікування, їх переміщення без згоди родичів  батьків та законних представників, про набуття дітьми російського громадянства і подають відповідні заяви від їх імені. Таким чином діти-сироти без законних представників можуть «офіційно» стати громадянами росії».

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini