23 Жовтня, 2023, 14:18

Потрібно розробити окрему освітню концепцію стосовно жителів тимчасово окупованих територій, – Валентина Потапова

Студенти українських вишів з тимчасово окупованого Криму та Севастополя, кількість яких цьогоріч є рекордно низькою у порівнянні з минулими роками (86 вступників), зіштовхуються з низкою викликів, які є загрозою для їх відрахування. Саме тому сьогодні необхідно розробити нову концепцію стосовно жителів тимчасово окупованих територій, яка буде визначати особливості їх залучення до освітнього процесу в Україні.

На цьому наголосила керівниця напрямку національної адвокації ГО ЦГП «Альменда» Валентина Потапова в ході обговорення в рамках головної дискусійної платформи країни BrainHub в Медіацентрі Україна – Укрінформ.

Вона пояснила, що зокрема студенти з Криму зіштовхуються з такими викликами як: відсутність українського паспорта, індивідуального податкового номера, а також з вимогою становлення на військовий облік та вимогою прибути в заклади вищої освіти протягом трьох місяців на офлайн навчання.

Труднощі та загрози, пов’язані з виконанням цих факторів, можуть призвести надалі до відрахування таких студентів із вищих навчальних закладів. Аби цього не допустити, пояснює Валентина Потапова, має бути розроблена окрема освітня концепція для жителів ТОТ.

«І разом з іншими громадськими організаціями, наприклад Крим SOS, яка зараз також дуже потужно займається цими проблемами, ми пропонуємо, що потрібно розробити окрему освітню концепцію стосовно жителів тимчасово окупованих територій, яка буде визначати особливості та залучення  таких громадян до української освіти. Не можна адаптувати те, що є, до тих умов, які ну зовсім різні на окупованих територіях. І це питання не лише Криму, це питання і нових тимчасово окупованих територій, які вже два роки в окупації», – наголосила вона.

Варто зазначити, що під час вступної кампанії ГО ЦГП «Альменда» отримала понад 150 звернень від мешканців тимчасово окупованого Криму, які були зацікавлені в отриманні української освіти. Задля поширення інформації безпосередньо в Криму активісти зустрічались та спілкувались з майбутніми абітурієнтами, а потім допомагали їм в комунікації з закладами вищої освіти. Але за підсумками вступної кампанії 2023, студентами стали лише 86 кримчан. Це найнижчий показник з 2015 року (2016 р. – 153, 2017 р. – 204, 2018 р. – 254, 2019 р. – 264, 2020 р. – 397, 2021 р. – 337, 2022 р. -137).

BrainHub – це головна дискусійна платформа країни, створена Media Center Ukraine – Ukrinform. Вона об’єднує експертів державного і громадського сектору. У рамках BrainHub точаться інтелектуальні дискусії навколо питань післявоєнного відновлення України. Тут народжуються кращі ідеї, які лягатимуть в основу дорожньої карти відбудови України у всіх секторах: економічному, інфраструктурному, освітньому, аграрному, безпековому, цифровому тощо. 

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini