Погрози, залякування та катування: правозахисники розповіли про умови утримання українців у Куп’янському ізоляторі
росіяни на окупованих територіях використовують однакові методи переслідувань та тортур до українських громадян. Саме тортури є інструментом ворога для отримання необхідної інформації. Зокрема, під час окупації Куп’янська до громадян України, яких незаконно утримували в ізоляторі районного відділу поліції, застосовували як психологічне, так і фізичне катування.
Про це йшлося під час презентації в Медіацентрі Україна – Укрінформ аналітичних звітів про незаконне тримання цивільних в ізоляторі Куп’янського райвідділу поліції та про російські практики тортур в окупованих громадах.
Як зазначила в ході обговорення керівниця напрямку документування воєнних злочинів Центру прав людини ZMINA Єлизавета Сокуренко, утримання людей в Куп’янському ізоляторі може розцінюватися як насильницьке зникнення, а умови утримання там можуть бути кваліфікованими як катування.
«Якщо ми говоримо про ізолятор, то це місце пристосоване для утримання людей. Водночас росіяни зробили все можливе для того, аби воно таким не було. Ми говоримо про те, що умови були навіть не на рівні мінімальних стандартів утримання людей. Це переповнені камери – в чотиримісній камері, наприклад, могли перебувати 24 людини одночасно. Це антисанітарні умови, оскільки вбиральні в деяких камерах були безпосередньо там, – 24 людини, один туалет, один рукомийник, який в частині камер працював за розкладом, і вода була доступна в обмеженій кількості», – розповіла Єлизавета Сокуренко.
За її словами, окупанти використовували до утримуваних психологічні катування, залякування, погрози. Зокрема погрози щодо рідних, погрози нанесення каліцтв, погрози знайти родичів, привести в ізолятор і в присутності утримуваного над ними знущатися та катувати. Крім того, окупанти використовували щодо ув’язнених імітацію розстрілів.
Також регулярно в ізоляторі тимчасового тримання у Куп’янську відбувалися допити із застосуванням як фізичних, так і психологічних катувань. Найбільш поширеними фізичними катуваннями були жорстокі побиття та катування електричним струмом, зокрема сексуалізовані катування. З 29 безпосередньо потерпілих до 19 застосовували фізичні катування, до 18 – катування електричним струмом.
Крім того, додала правозахисниця, відомо про щонайменше два випадки смерті ув’язнених під час тримання в тимчасовому ізоляторі в Куп’янську.
Наразі люди, які утримувалися в Куп’янському ізоляторі, мають суттєві наслідки як для фізичного, так і для психологічного здоров’я.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini