13 Липня, 2023, 16:13

Погрози ґвалтуванням та психологічні знущання – правозахисники повідомили про те в яких умовах окупанти утримували жінок в херсонській катівні

Під час окупації Херсона представники рф незаконно утримували близько 30 жінок у приміщенні ізолятора тимчасового тримання (ІТТ) № 1 Головного управління Національної поліції в Херсонській області. 

Правозахисники Центру прав людини ZMINA зібрали свідчення постраждалих та свідків, зокрема було проведено 10 глибинних інтерв’ю. Таким чином вдалося встановити, якими були умови перебування в ІТТ, зафіксувати випадки катувань та нелюдського поводження, зокрема погрози сексуальним насильством. 

Так під час презентації звіту про утримуваних росією українок в рамках головної дискусійної платформи країни BrainHub правова аналітикиня ZMINA Онисія Синюк повідомила про певні тенденції щодо тих жінок, яких затримувала рф та умови їх утримання в ІТТ.

За її словами, особлива увага приділялася тим жінкам, які або працювали в правоохоронних органах України, наприклад у Нацполіції, або ж мали, за підозрою представників рф, якийсь зв’язок з рухом спротиву на окупованих територіях. І відповідно, з метою придушення цього руху спротиву або здобуття інформації про нього, затримувалися жінки.

Вона зауважила, що ті умови, в яких тримали людей представники рф в ІТТ, абсолютно не відповідають мінімальним вимогам.

«Було три камери, в яких утримувалися жінки, і всі вони були розраховані на дві, максимум три людини. У тих, хто недовгий час там утримувався іноді кількість людей в одній камері досягала дев’яти. А на постійній основі – в середньому п’ять жінок утримувалися в одній камері», – пояснила аналітикиня.

Крім того, за словами аналітикині, в ІТТ були жахливі умови гігієни. Перший період, коли жінок затримували, близько 21 дня їх взагалі не відводили в душ. Згодом був введений так званий графік відвідування душової, однак виділялося 5 хвилин на всіх жінок. 

Така ж нестабільна ситуація, наголосила Онисія Синюк, була і з харчуванням. Так, перший період харчування давали один раз на день. Згодом, після ротації російських військових, певний графік харчування з’явився – воно стало триразовим, але при цьому їжу в ІТТ привозили з самого ранку на цілий день, і ввечері вона вже була прокислою. Крім того, їжу в ІТТ привозили в недостатній кількості.

Медичного забезпечення, за словами аналітикині, як такого не було абсолютно. Всіх, кого допускали представники рф, – лікар-мануальний терапевт, який і сам утримувався в ІТТ. Дуже рідко приїжджав лікар на «швидкій» з окупованої території, який на всіх, хто скаржився, казав, що вони симулюють.

Крім того, представниця ZMINA зазначила, що правозахисникам вдалося зафіксувати випадки катувань. Його російські окупанти застосовували в основному під час допитів.

«Найбільш поширеними способами катування були побиття різного виду застосування електричного струму і застосування води. Дуже часто вони поєднувалися між собою. Коли ми говоримо про застосування води, то її заливали або напряму в рот, або вдягали на обличчя бавовняну тканину, яка дуже щільна, і коли намокає, не пропускає повітря», – додала аналітикиня і зауважила, що в контексті катування електричним струмом був зафіксований випадок сексуалізованого катування, зокрема прикладання електричного струму до грудей.

За словами Онисії Синюк, прослідковується також патерн сексуалізованого насилля і сексуального насилля. Так, погрози і коментарі  щодо сексуального насилля застосовувалися російськими військовими одразу на моменті затримання й надалі, і вони абсолютно не приховувалися.

Вона зауважила, що згідно з наявними даними, на моменті затримання фіксувалося примусове оголення. Так, деякі потерпілі, зокрема троє з них, повідомляли про те, що їм довелося переодягатися в присутності російських військових.

Крім того, за словами правової аналіткині, окупанти погрожували затриманим зґвалтуванням.

«Другий випадок примусового оголення і погроз як зґвалтуванням, так і груповим зґвалтуванням стався вже в самому ІТТ. Одну з жінок, яку затримали 15 російських військових, привізши її в ІТТ,  в коридорі оточили, по суті взяли в коло і почали проводити огляд – задирати футболку, відтягувати штани. Все це супроводжувалося коментарями щодо зґвалтування. Щодо цієї постраждалої також потім застосовувалися погрози щодо її неповнолітньої доньки – так само зґвалтуванням, тим що її вивезуть в Крим», – повідомила правова аналітикиня.

Онисія Синюк також наголосила, що крім прямого впливу, загальна атмосфера в ІТТ – це психологічні знущання. Бо катування відбувалися весь час – і вдень, і вночі.  Одна з жіночих камер мала вид на двір, куди привозили всіх затриманих і систематично били щойно привозили. Інша камера знаходилася безпосередньо над місцем, де проводилися катування, і вони постійно чули те, що там відбувається.

Щобільше, представники рф практикували катування безпосередньо в камерах, у присутності інших, і навіть відчиняли двері, аби всі чули, що відбувається.

BrainHub – це головна дискусійна платформа країни, створена Media Center Ukraine – Ukrinform. Вона об’єднує експертів державного і громадського сектору. У рамках BrainHub точаться інтелектуальні дискусії навколо питань післявоєнного відновлення України. Тут народжуються кращі ідеї, які лягатимуть в основу дорожньої карти відбудови України у всіх секторах: економічному, інфраструктурному, освітньому, аграрному, безпековому, цифровому тощо.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini