Лариса Жарких
14 Грудня, 2023, 16:44

Під час окупації з музею вивезли дві третини експонатів – працівниця Херсонського художнього музею

Херсонський художній музей значно постраждав від рук російських окупантів, він не припиняє працювати онлайн та боротися за повернення своїх експонатів. За підрахунками працівників музею російська окупаційна влада вивезла понад 10 тисяч робіт з 14 тисяч, які були в колекції, 

Про це під час брифінгу у Медіацентрі Україна – Одеса розповіла завідувачка інформаційно-масового відділу Херсонського обласного художнього музею імені Олексія Шовкуненка Лариса Жарких.

“Всі твори були вивезені російськими окупантами на початку листопада  2022 року. На початку 2022 року в нас почалася “Велика Реставрація”, музей закрили, були зняті перекриття. Можливо, це врятувало нас в березні: окупанти побачили, що там пил та ведуться ремонтні роботи та передумали захоплювати музей. А вже в травні до нас завітали російські артмародери – “вежливые” люди у цивільному”. Вони цікавилися, де колекція, в якому вона стані, в якому місці знаходиться. До середини квітня 2022 року ми підтримували нашу сторінку у фейсбуці, писали про наші роботи, ставили новини. А в липні нас захопили повністю – музей очолила колаборантка-співачка з кафе. Потім вона втекла в росію”, – розповіла співробітниця музею.

Лариса Жарких розповіла, що частина колективу змогла виїхати з окупованого міста в Україну. Хтось залишився в Херсоні, а декілька людей пішли на співпрацю з російськими окупантами – саме вони й розповіли, де сховані роботи з колекції.

“Частина наших працівників пішла на співпрацю з окупантами, троє людей залишилися під прикриттям. Завдяки цим працівникам ми знали, що діється в музеї. Але ті, хто став колаборантами, показали розташування колекції. Коли російські загарбники почали їх вивозити, вони до пральних машин ставилися краще, ніж до творів мистецтва”, – підкреслила Лариса.

Цінність частини колекції, яку вивезли російські загарбники, мають визначити міжнародні експерти. За словами співробітниці музею, окупантів цікавило, щоб роботи можна було продати на чорному ринку. Коли вивозили картини, між собою розмовляли що і за скільки можна буде продати.

“Мародери вивезли відому картину Константина Маковського “Портрет дружини”, її ще називають “Херсонською Джокондою”. Забрали всі роботи передвижників та так званої південноукраїнської школи мистецтв кінця ХІХ століття. Деякі картини воно просто вирізали з рам, деякі великі роботи шкодили, тому що не могли винести та завантажити у свої машини”, – розповіла Лариса.

Зараз майже всі працівники музею працюють онлайн, ведуть соцмережі музею, активно спілкуються з журналістами та ведуть наукову діяльність, не дивлячись на обстріли міста і музею.

“Нам дуже важливо зберегти будівлю музею, яка була створена за проєктом одеського архітектора Адольфа Мінкуса. Дуже страшні обстріли були 30 листопада минулого року, 10 квітня 2023 та 4 грудня. Фасад дуже пошкоджений. Кожен раз вікна вибиваються, їх закривають дошками, зашивають, але в останній обстріл і дошки постраждали. Ми боремося за повернення колекції, збираємо докази та співпрацюємо зі всіма, хто допомагає нам повернути нашу українську культурну спадщину”, – заявила Жарких.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini