23 Серпня, 2023, 15:30

Переважна більшість українців з розумінням ставиться до громадян, які живуть в окупації після повномасштабного вторгнення – результати дослідження

Українці, які зараз перебувають на підконтрольній території, з більшим розумінням ставляться до тих громадян, які опинилися в окупації після 24 лютого 2022 року, після того, як розпочалося повномасштабне російське вторгнення.

Про це свідчать результати дослідження Громадянської мережі ОПОРА, які були презентовані в Медіацентрі Україна – Укрінформ.

Як зазначив аналітик Громадянської мережі ОПОРА Анатолій Бондарчук, половина українців з розумінням ставляться до тих, хто лишився в окупації, хто живе в окупації протягом 9 років, і майже 80% українців також з розумінням ставляться до тих, хто живе в окупації після початку повномасштабного російського вторгнення.

Аналітик акцентував на певних відмінностях у ставленні опитаних в залежності від регіону їхнього проживання.

Так, центр та захід країни дещо більш критично ставиться до тих людей, які залишилися в окупації, водночас схід та південь ставиться з більшим розумінням.

«Також є певні відмінності по мові спілкування. Люди, які в побуті спілкуються українською вони дещо критичніше ставляться до цих людей. І на певних етапах прослідковується тенденція, що молодші українці дещо критичніше ставляться до тих людей, які залишилися жити в окупації», – додав він.

Водночас Анатолій Бондарчук зауважив, що в контексті ставлення громадян до українців, які перебувають під окупацією, можна говорити про декілька причин. 

«Якщо говорити про причини концептуально, чому так, то я б хотів тут виокремити, на мій власний дослідницький погляд, декілька причин. Перше, все ж таки, що час окупації має значення – на тих людей, які там лишаються, і також він впливає на довіру тих людей, які не живуть в окупації до тих, які там лишаються. І чим більше люди перебувають в окупації, тим зменшується рівень довіри до них», – зауважив він.

Також, на думку дослідника, суттєвою є та проблема, що не всі українці до кінця добре розуміють, в яких обставинах живуть і з чим щодня зіштовхуються ті люди, які живуть в окупації.

«Фактично, люди, які там залишаються, вони дуже часто перебувають під серйозним тиском з боку окупаційних військ, які хочуть максимально інтегрувати ці території у власний економічний та політичний простір. Це потрібно розуміти, і розуміти, що люди перебувають у складних обставинах і соціальних, і економічних», – пояснив Анатолій Бондарчук.

Зазначимо, що опитування проходило з 3 по 17 липня 2023 року. В ньому взяли участь 2011 респондентів, від 18 років, які перебувають на підконтрольній Україні території, представляють різні регіони України. Опитування відбувалася методом особистого інтерв’ю.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini