Патріархальна опіка замість можливостей. Народна депутатка Інна Совсун прокоментувала трудові заборони для вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до трьох років
Українське законодавство забороняє залучати до робіт у нічний час, до надурочних робіт і робіт у вихідні дні, відправляти у відрядження вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до трьох років (стаття 176 Кодексу законів про працю України).
Цю та подібні норми потрібно змінювати. Про це зазначила народна депутатка України Інна Совсун у подкасті “Інтегруючись в ЄС: розмови про гендерну рівність”, який створює Асоціація жінок-юристок України “ЮрФем”. Медіапартнером подкасту є Медіацентр Україна.
“Це дійсно таке в патріархальному суспільстві: патріархальна опіка замість того, щоб давати можливість людині. Ми повинні гарантувати якісь безпечні умови праці, але пряма заборона відрядження – це смішно абсолютно.
Такі речі, звичайно, що держава не повинна регулювати. Це питання індивідуального вибору. Наше завдання як законодавця забезпечити умови, де будь-який з цих виборів приймається і захищений. А не нав’язувати єдину стандартну модель поведінки. Те саме стосується з особливо небезпечними видами робіт. Одним словом, це, звичайно, що всі обмеження, які необхідно знімати, і ми потрошки працюємо над цим,” – каже нардепка.
Так, щодо небезпечних видів робіт ст. 174 Кодексу законів про працю України забороняє застосування праці жінок на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах, крім деяких підземних робіт (нефізичних робіт або робіт по санітарному та побутовому обслуговуванню). Забороняється також залучення жінок до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.
Інна Совсун додала, що такі заборони принизливі щодо жінок, адже вони самостійно спроможні прийняти рішення, як, коли й де працювати.
“Ми ж не забороняємо чоловікам палити – це ж погано для їхнього здоров’я, це дуже небезпечно, це погано для майбутніх дітей”.
До слова, в законодавстві Європейського Союзу схожі норми формулюються як “заборонено змушувати”. Тобто, наприклад, не можна жінку з дитиною малою примусити поїхати у відрядження. Але за її бажанням вона може це зробити.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini