16 Жовтня, 2023, 17:02

Парламентські вибори у Польщі: як результат вплине на питання, пов’язані з Україною 

Наразі ще немає остаточних даних щодо результатів парламентських виборів у Польщі. Однак, згідно з результатами підрахунку близько 50% виборчих бюлетенів у Польщі, станом на зараз головні тренди зберігаються такими ж, як були вказані вчора в екзит-полах, – «Об’єднана правиця», партія Ярослава Качинського, значно випереджає всіх інших опонентів, в тому числі «Громадянську коаліцію» Дональда Туска.

Під час обговорення в Медіацентрі Україна – Укрінформ власний кореспондент  «Укрінформу» у Варшаві Юрій Банахевич розповів про те, як вирішуватимуться питання пов’язані з Україною в залежності від того, яка політсила здобуде перемогу у парламентських виборах та яким чином буде сформована коаліція.

«В Польщі взагалі ситуація трошки відрізняється від, наприклад, ситуації, яка нещодавно була у Словаччині, де фактично на кону стояла або перемога сил демократичних і, скажімо, проукраїнських, або коаліції, в якій переважали русофільські погляди. В цьому випадку у Польщі про це не йдеться. Що коаліція, яку би сформувала, гіпотетично, чинна влада, чи це буде формувати опозиція – ці дві сили фактично підтримують Україну у війні з російською агресією, вони виступають за європейську, євроатлантичну інтеграцію», – зазначив він.

Водночас, за словами Юрія Банахевича, якщо лівоцентристи сформують коаліцію, то вони намагатимуться все ж таки вирівняти ті гострі кути, які з’явилися в останні місяці в польсько-українських відносинах, ті проблеми, які множилися під час виборчої кампанії між Києвом та Варшавою. Вони, на його думку, намагатимуться вирішити ті проблеми, або деякі просто не ставити так гостро, як ставить чинна партія влади. 

«В першу чергу я думаю йдеться про складне історичне минуле в українсько-польських відносинах. Для партії «Право і справедливість» Ярослава Качинського це була тема дуже важлива, вони її підіймали, і постійно це було досить відчутно. Лівоцентристська коаліція, я думаю, що вони намагатимуться деполітизувати це питання і, можливо, передати вирішення цих складних питань, або розв’язання і знаходження якогось консенсусу на рівень експертного середовища, істориків», – пояснив Юрій Банахевич. 

Водночас, на його думку, в питанні зернової кризи буде дещо складніше. Однак, переконаний Юрій Банахевич, якщо опозиційна коаліція прийде до влади, то намагатиметься дійти до консенсусу і вирішити це питання, щоб максимально відновити польсько-українські відносини до рівня щонайменше минулого року, «щоб не було цих гострих кутів, оскільки це також б’є по іміджу та авторитету Польщі на міжнародній арені».

«За останніх півтора року Польща здобула собі авторитет країни, яка найбільше допомагає Україні, на території якої розташований логістичний хаб для гуманітарної допомоги Україні. Польща також в перший період війни дуже багато в військовому плані допомагала Україні. Її експертиза на міжнародній арені стосовно російської агресії, розуміння геополітичних процесів, які відбуваються в нашій частині Європи, дуже сильно зросла за останні півтора року. І це погіршення двосторонніх відносин дуже сильно теж зашкодило самій Варшаві, і це в принципі розуміють польські політики, опозиційні політики. Я думаю, що в цьому контексті вони намагатимуться познімати ці суперечливі питання, які можна легко зняти з порядку денного. А ті питання, які є складнішими, як питання української аграрної продукції, дійти до якогось консенсусу в процесі переговорів», – підсумував Юрій Банахевич.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini