Фото Медіацентр Україна – Одеса: Ярослава Вітко-Присяжнюк, представниця Уповноваженого із захисту державної мови в Одеській області; Наталія Оробець, координаторка проєкту “Єдині” на Одещині
31 Березня, 2023, 16:26

Одеська область займає друге місце за кількістю скарг на порушення мовного законодавства

Станом на 1 березня 2023 року до секретаріату Уповноваженого із захисту державної мови надійшло 66 таких звернень. Про це під час брифінгу у Медіацентрі Україна – Одеса розповіла Ярослава Вітко-Присяжнюк, представниця Уповноваженого із захисту державної мови в Одеській області.

”Станом на 1 березня 2023 року від мешканців Одещини надійшло 66 скарг на порушення мовного законодавства, це 2-й показник по Україні, або 15% від усіх скарг. Минулого року цей показник становив 6.6%. Але це не через те, що одесити більше порушують, а, тому що їх “тригерить” порушення законодавства, і вони сприяють тому, щоб це виправити”, – зазначила Вітко-Присяжнюк.

Вона також додала, що якщо загалом по Україні скарги стосуються порушення мовного законодавства в Інтернеті, то мешканці Одещини скаржаться на магазини, кафе, громадські заклади, де відмовилися обслуговувати державною мовою.

“Також побільшало звернень на вивіски. Зрідка надходять скарги на порушення законодавства під час освітнього процесу, у розважальних закладах та, на жаль, закладів культури”, – зазначила Ярослава Вітко-Присяжнюк.

Вона також додала, що секретаріат омбудсмена не веде статистику за кількості виписаних штрафів, тому що завдання “не в покаранні, а в підтримці та розвитку державної мови”.

Наталія Оробець, координаторка проєкту “Єдині” на Одещині, який надає безплатні курси з переходу на українську мову зазначила, що, на її думку, зараз у регіоні росте запит громадян на такий продукт.

“Проєкту  “Єдині” виповнюється рік. Більше і більше ця культура набуває обертів. Ми бачимо шалену підтримку суспільства та чіткий запит від громадян. Попит на такі курси є, і він буде рости. Люди приходять з різних причин – хтось держслужбовець, і йому потрібно підтягнути знання державної мови, хтось працює у сфері обслуговування. Хтось не хоче розмовляти мовою окупанта. А хтось говорить, що не розуміє шкільних завдань своєї дитини”, – розповіла Оробець.

Вона додала, що освітній курс проєкту “Єдині” з переходу на українську мову триває 28 днів. Навчатися можна в 5 локаціях по всьому місту. А 6 квітня стартує дванадцятий курс.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini