3 Листопада, 2023, 14:50

Облаштовані робочі місця, дитсадки та економічна підтримка. Народна депутатка Марина Бардіна – про те, як можна змінити систему відпусток по догляду за дитиною

“Повністю [має бути] реформована система цієї трирічної доглядової відпустки. Не може жінка (а статистично частіше в цю відпустку йде жінка) жити без будь-якої економічної підтримки три роки й виховувати дитину”.

Про це каже народна депутатка України, очільниця підкомітету Верховної Ради з питань дотримання Україною міжнародних зобов’язань у сфері захисту прав людини та гендерної політики Марина Бардіна у подкасті “Інтегруючись в ЄС: розмови про гендерну рівність”, який створює Асоціація жінок-юристок України “ЮрФем”. Медіапартнером подкасту є Медіацентр Україна.

Ведуча Яна Брензей запитала нардепку про те, якою, на її думку, повинна бути 3-річна відпустка по догляду за дитиною та що варто змінити. Так, Марина Бардіна зазначила, що це мають бути три ключові компоненти. 

Перший – це облаштування робочих місць. Наприклад, якщо в працівників/ць одного колективу є 10, 16 чи 20 дітей, то такий колектив повинен мати дитячу кімнату, де дітей доглядатиме няня. 

“Або ж дивитися по віку, якщо це там немовлята, які на вигодовуванні ще, то [мають бути] відповідні умови. В нас в Кодексі законів про працю прописано, що жінка, яка має дитину, може відлучатися на годування і так далі. Але давайте зайдемо хоча б на одне підприємництво і подивимося, чи є там кімната, якщо є, як вона виглядає, як вона облаштована. І чи реально є жінки, які там відлучаються погодувати дитину”. 

Другий компонент, на думку Марини Бардіної, – це кількість місць в дитсадках. 

“Треба, по-перше, більше садочків, а по-друге, треба зменшити вік, з якого дитина може ходити до того садочку. Ми розуміємо, що приватний садочок не всім доступний, і держава тут має реагувати і зі своїх позицій забезпечувати людей”. 

І третій компонент – це економічна підтримка впродовж трирічної відпустки по догляду за дитиною. 

“Я би, звичайно, її [відпустку] зменшувала, але, я думаю, правозахисники і Міжнародна організація праці, ймовірно, вони все-таки наполягатимуть на трьох роках, але щоби розділити її між чоловіком і жінкою, як, наприклад, це працює в Швеції. Швеція для мене ідеальна в плані такого декрету, і там, знаєте, для чоловіка це класно піти в декрет, побути з немовлям там, попіклуватися, перейняти цей досвід, тому що, ну, це насправді унікальна річ. Тому от такі три складові, і ми маємо над цим працювати”.

Нагадаємо, українське законодавство передбачає, що після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами за бажанням матері або батька дитини одному/ій з них надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Такі відпустки можуть бути використані повністю або частинами також бабою, дідом чи іншими родичами дитини, які фактично здійснюють догляд за нею, або особою, яка усиновила чи взяла під опіку дитину, одним із прийомних батьків чи батьків-вихователів. Ця відпустка є неоплачуваною. 

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini