6 Червня, 2024, 17:44

Низка організацій спрямувала до МКС подання щодо вчинення злочинів на ґрунті ненависті росіян проти українців

Міжнародна федерація за права людини (FIDH), Центр громадянських свобод та Харківська правозахисна група підготували подання до Міжнародного кримінального суду щодо вчинення злочинів на ґрунті ненависті росіян проти українців. В поданні, яке вже надійшло до МКС  йдеться про відповідальність п’яти провідних російських пропагандистів за розпалювання ворожнечі щодо українців: Володимира Соловйова, Маргарити Симоньян, Дмитра Кисельова, Дмитра Медведєва та Сергія Мардана. Крім того, йдеться про відповідальність першого заступника керівника адміністрації президента рф Олексія Громова.

Про це йшлося під час обговорення в Медіацентрі Україна – Укрінформ.

«Це лише репрезентативна група  широкого та масивного механізму російських медіа, направлених на розпалювання ворожнечі. В цьому поданні ми стверджуємо, що російська агресія проти України та масові звірства, які були скоєні проти українських громадян є результатом постійної російської пропаганди, яка націлена на виправдання російської агресії і направлена на підкорення цивільного населення в рамках так званого російського світу», – пояснив Ілля Нузов, директор напрямку міжнародного правосуддя у Міжнародній федерації прав людини.

За його словами у поданні наводяться різні категорії меседжів, які стимулювали терор проти українців. Зокрема, в цих меседжах просувалися різні конспірологічні теорії.

Як зазначив у ході обговорення програмний директор Центру громадянських свобод Володимир Яворський, щодо кожного вказаного в поданні пропагандиста наводиться 5-7 головних наративів, які кожен з них постійно просував.

Під час підготовки подання його автори проаналізували 526 годин ефіру та відібрали понад 300 висловлювань, які відповідають критеріям мови ворожнечі.

Максим Демиденко, співзасновник  організації «Архів Війни», яка була залучена до збору матеріалів для подання зазначив, що загалом в межах цього дослідження було підготовлено близько 7 тисяч матеріалів за специфічною тематикою. 

Водночас Анна Овдієнко, адвокатка Харківської правозахисної групи, наголосила що такого роду подання по суті є інноваційним і висловила сподівання, що воно стане основою для розслідування, майбутніх арештів та притягнення до відповідальності винних осіб.

«На сьогодні таке подання насправді є інноваційним, і ми не знаємо, як на нього відреагує МКС. Але ми дуже сподіваємося, що він побачить юридичну кваліфікацію, яка була описана в цьому поданні поважними експертами і яка власне підтверджує, чому це є злочином, який підпадає під дію саме Римського статуту. Хоча, звичайно, у Римському статуті ми не знайдемо такого висловлювання як «хейт спіч», коли він писався, такого туди не закладали. Але я вірю, що це буде основою для розслідування, і це буде основою для майбутніх арештів та притягнення до міжнародної  кримінальної відповідальності винних осіб», – зазначила вона.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini