22 Вересня, 2023, 11:41

“Наше соціальне законодавство в переважній більшості є гендерно нейтральним”. Народна депутатка Неллі Яковлєва – про принцип рівності у ставленні

Принцип рівності у ставленні означає, що не існує ані прямої, ані непрямої дискримінації за ознакою статі. Він закріплений у нормативних документах Європейського Союзу, зокрема, Директиві 79/7/ЄЕС від 19.12.1978 р. про поступову реалізацію принципу рівного ставлення до чоловіків і жінок з питань соціального забезпечення. 

Принцип рівності у ставленні у соціальній сфері обговорили заступниця голови Комітету Верховної Ради з питань прав людини, народна депутатка України Неллі Яковлєва та ведуча Яна Брензей в подкасті “Інтегруючись в ЄС: розмови про гендерну рівність”, який створює Асоціація жінок-юристок України “ЮрФем”. Медіапартнером подкасту є Медіацентр Україна.

Як пояснила ведуча, фактично цей принцип полягає в тому, що стать не повинна ніяк впливати на прийом на роботу, на отримання послуг, певних виплат від держави тощо. 

Відповідаючи на питання про те, наскільки наше законодавство суголосне з цим принципом, нардепка зазначила, що зараз Україна на шляху до цього. 

“Власне, наше соціальне законодавство в переважній більшості є гендерно нейтральним, але ми розуміємо, що є ряд аспектів, де все ж таки це потребує і законодавчого регулювання, і нормативного регулювання. І насправді є ж певні стереотипи, які склалися в нашому суспільстві, і є нормативні стереотипи, які в тому числі закріплені у документах. І для того, щоб до них докопатися, потрібно проводити дуже комплексний аналіз як законодавства, так і нормативної бази”. 

Неллі Яковлєва, зокрема, наголосила, що в межах імплементації положень Стамбульської конвенції усі відомства, усі органи центральної виконавчої влади, народні депутат(к)и на законодавчому рівні займаються тим, щоб віднайти ті аспекти, які можуть наблизити Україну до рівного ставлення, в тому числі й у сфері соціальної політики.

Що ж потрібно змінити в законодавстві на шляху України до ЄС, аби досягнути цього? Неллі Яковлєва зазначила: 

“Коли ми говоримо про рівне ставлення в межах соціальної політики, ми маємо акцентуватися на декількох аспектах. По-перше, це те, що стосується законодавчої або негативної площини, і в переважній більшості, якщо ми проаналізуємо зараз наше нормативне або ж законодавче регулювання, це якраз стосується питань пенсійного забезпечення, питань того, що жінки частіше піддаються насильству, різного роду насильству, і це питання освіти, якщо ми говоримо про стратегічний аспект. 

Також ми маємо враховувати цей принцип розриву, гендерного теж розриву між становищем жінок у великих містах України та у селах. І це ті компоненти, які, безумовно, мають у подальшому відображатися у всій нашій діяльності”.

До слова, щодо пенсійного забезпечення та принципу рівності у ставленні: проблема нині, зокрема, полягає у тому, що Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне забезпечення» в окремих випадках надання соціального забезпечення передбачає різні вимоги до страхового стажу для чоловіків та жінок, хоча загалом на сьогодні в Україні внаслідок пенсійної реформи, страховий стаж, як і пенсійний вік для призначення пенсійних виплат визначено однаковим для чоловіків та жінок. 

“Ці норми не відповідають вимогам Директиви 79/7/ЄЕС та положенням національного законодавства, що гарантують рівність, зокрема і за ознакою статі, та потребують зміни шляхом встановлення однакових вимог до страхового стажу для чоловіків та жінок,” – зазначає адвокатка, консультантка Аналітичного центру ЮрФем Марта Кіндрись, яка проаналізувала стан імплементації та відповідність норм чинного законодавства згаданій Директиві ЄС.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini