4 Жовтня, 2023, 14:46

Нам потрібен єдиний юридичний механізм повернення депортованих та примусово переміщених українських дітей – Катерина Рашевська

На сьогодні, згідно з даними порталу «Діти війни», кількість депортованих або примусово переміщених до росії українських дітей становить понад 19 тисяч. Україні, шляхом зусиль неурядових організацій у комплексі з зусиллями державних органів влади, вдалося повернути 386 дітей. Утім щоразу росія чинить великий спротив та перешкоди у процесі повернення.

Для того, аби вберегти дітей від повторної травматизації та не допустити порушення прав їхніх законних представників, потрібно створити єдиний механізм повернення українських дітей. 

На цьому наголосила експертка Регіонального центру прав людини Катерина Рашевська в ході обговорення в рамках головної дискусійної платформи країни BrainHub в Медіацентрі Україна – Укрінформ.

«Цей механізм буде починатися з ухвалення резолюції Генеральної Асамблеї ООН, яка закріпить зобов’язання російської федерації, України та держав-сторін Женевських конвенцій, що стосується повернення українських дітей. Зобов’язання репатріювати без жодних зволікань цивільних осіб, яких було так звано евакуйовано, це зобов’язання, передбачене міжнародним гуманітарним правом, і воно також кореспондує з відповідними нормами Міжнародного права прав дитини», – пояснила вона.

Катерина Рашевська додала, що на основі цієї резолюції буде закріплено індивідуальний підхід до кожного повернення. Вона підкреслила, що для кожної дитини має бути розроблена індивідуальна траєкторія повернення, яка буде включати заходи щодо подальшої реабілітації та реінтеграції, а також для кожної дитини має бути здійснена окрема оцінка найкращих інтересів.

Після того, як буде ухвалена резолюція, пояснила експертка, зусиллями України та росії потрібно призначити третю сторону, яка буде виконувати функцію не просто посередництва, але іще й гарантування виконання подальших договорів, які будуть укладені в форматі «зернової угоди».

Після укладення таких договорів, які будуть юридично-обов’язковими, стартує  процес повернення. За словами Катерини Рашевської, це буде груповий процес повернення, і батьки, законні представники більше не будуть змушені їхати на територію рф і терпіти знущання та перепони з боку рф.

«Цей механізм дозволить повернути дітей швидше. І вочевидь цей процес займе не 52 роки, як сучасними темпами, а лише, припустимо, кілька років. При цьому цей механізм має включати всіх дітей, які мали статус дитини на момент їхнього примусового переміщення або протиправної депортації. Тому що інакше ми просто залишимо частину дітей в особливо ризикованому становищі», – наголосила Катерина Рашевська.

BrainHub – це головна дискусійна платформа країни, створена Media Center Ukraine – Ukrinform. Вона об’єднує експертів державного і громадського сектору. У рамках BrainHub точаться інтелектуальні дискусії навколо питань післявоєнного відновлення України. Тут народжуються кращі ідеї, які лягатимуть в основу дорожньої карти відбудови України у всіх секторах: економічному, інфраструктурному, освітньому, аграрному, безпековому, цифровому тощо. 

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini