На Сумщині окупанти вбили більше 100 людей, пошук зниклих продовжується, а збитки економіки сягнуть десятків мільярдів гривень – голова ОВА Живицький
Станом на 13 квітня 2022 року у Сумській області відомо вже про понад 100 вбитих окупантами цивільних громадян, значна кількість людей вважаються такими, що зникли без вісті, їх зараз розшукують. Про це на брифінгу в Медіа-центрі Україна (Київ) повідомив голова Сумської обласної військової адміністрації Дмитро Живицький.
«Загинуло більше 100 мирних мешканців, але, на жаль, ця цифра збільшується з кожним днем, бо знаходять тіла – зі зв’язаними руками, зі слідами катувань, розстріляні пострілами в голову, це страшні речі. Багато людей пропали без вісті, є люди, які знаходяться в полоні – по ним працює переговорна група. Дуже багато громадян, про долю яких ми взагалі нічого не знаємо – на дорогах і трасах, в лісах знайдені розстріляні машини, а що сталось з людьми з цих машин достеменно невідомо. У лікарнях багато поранених, багато наших поранених в лікарнях сусідніх областей. Дуже серйозна психологічна травма у тих, хто переніс окупацію, у людей, через населені пункти яких проїжджали колони з тисяч одиниць ворожої техніки. Окупанти обстрілювали все навколо, стріляли з танків, автоматів, гранатометів по мирних мешканцях, по старих людях з дітьми. Наші люди на болотах ховались, на сільгосппідприємствах, у силосних ямах. Це був терор і жах, який чинили росіяни у нас в регіоні», – сказав Дмитро Живицький.
За його словами, у першу чергу в регіоні відновлюють об’єкти критичної інфраструктури – газо- , електро- та водопостачання.
Останніми днями на Сумщині відновлено електропостачання майже 25 тисяч абонентів, ще близько 500 домогосподарств залишаються без світла.
«Відновлюються проїзди по дорогах. Йде процес розмінування, територія області дуже серйозно замінована, знаходимо міни, знаходимо розтяжки. Людям заборонено заходити в ліси та лісосмуги, їздити польовими дорогами», – сказав Живицький.
За словами голови військової адміністрації, у області уже розпочато посівну. Живицький закликає працездатних людей максимально швидко повертатись до своїх населених пунктів та ставати до роботи.
«Активно розпочалась посівна кампанія, щоб максимальну площу наших чорноземів змогли засіяти, щоб ми були з врожаєм, з прибутками, запрошуємо людей працездатного віку повертатись. Всі, хто може працювати – повинен працювати, нам потрібне відновлення економіки», – зазначив Дмитро Живицький.
Він також зазначив, що у регіоні активно відновлюється транспортне сполучення – регіональне, міжрегіональне.
«Хочу подякувати Міністерству інфраструктури, Укрзалізниці, ми відновлюємо потяги, запускаємо нові, люди ними вже пересуваються. Запускаємо потяги по напрямках Конотоп, Шостка, Краснопілля, Охтирка, Кириківка, Лебедин, Ромни, інші населені пункти будуть із залізничним сполученням з Харківською областю. На жаль, поки що складно відновити сполучення з Києвом через Конотоп, але ми спільно з залізничниками над цим працюємо», – додав голова військової адміністрації.
За попередніми оцінками, збитки внаслідок знищення місцевої інфраструктури перевищили 10 мільярдів гривень.
«Неможливо поки що порахувати збитки, завдані економіці, неотримані прибутки, несплачені податки, не працюючі підприємства», – сказав Живицький.
На відновлення міст Охтирка, Тростянець, Боромля, Краснопілля, Конотопського району – найбільш ушкоджених внаслідок російського вторгнення – вже отримано 250 млн грн на першочергові роботи.
«Ці гроші підуть на відновлення критичної інфраструктури, водопостачання, теплозабезпечення, встановлення вікон, дверей. Все, що можна буле відновити, буде відновлене у найкоротші терміни. Те, що не підлягає швидкому відновленню, де потрібні капітальні ремонти, буде відновлено на другому етапі», – додав голова обласної військової адміністрації.