На рік Одещина може забути про курортний сезон – науковець
Також на цей час варто утриматися на вживання морепродуктів. Таку експертну думку на брифінгу у Медіацентрі Україна – Одеса висловив Віктор Коморін, директор Українського національного центру екології моря.
Як зазначив вчений, одна з головних проблем, як виникла через підрив дамби Каховської ГЕС – це занижена солоність води у Чорному морі, і це “повністю переформатує екосистему”.
“Проблема не в тому, що риба почне втікати від такої води. Більш ймовірно, що придонні організми, ті ж самі бички, зізнають великих втрат. І це пов’язано не тільки з прісною водою і токсичними речовинами. Це буде комплексна проблема. Можуть загинути великі площі мідій”, – зазначив вчений.
Він також додав, що наслідки підриву дамби країни Чорноморського басейну будуть відчувати ще не один рік.
“Токсичні речовини накопичуватися і в організмах, і на морському дні. В осені ми побачимо, що коли будуть шторми, ситуація знову стане важкою…. На рік ми відрізані від курортного сезону. Не рекомендую купатися, рибалити та вживати морепродукти”, – зазначив Коморін.
Він також додав, що зараз одне з головних завдань вчених – вийти в море та зібрати додаткові дані, щоб зрозуміти, як змінюється ситуація з забрудненням і як змінюється біорізноманіття. Зараз ця можливість обговорюється з військовими.
“Отримавши такі дані, ми зможемо закласти їх у математичну модель і спрогнозувати зміни у середньостроковій та довгостроковій перспективі. Через 1-2 дні ця забруднена вода дістанеться узбережжя Болгарії та Румунії, вони відучують майже такі ж самі наслідки. І нам вже зараз потрібно обговорити, що можна втілити на міжнародному рівні”, – додав вчений.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini