7 Червня, 2023, 15:51

На лівому березі – просто жахіття: Юрій Соболевський про ситуацію на Херсонщині

Після підриву російськими окупантами Каховської ГЕС жителі тимчасово окупованих населених пунктів Херсонщини опинилися у важкому становищі – вони не змогли виїхати та перебували на дахах затоплених будинків. Окупанти не подбали ані про евакуацію, ані про надання медичної допомоги населенню. 

На цьому під час брифінгу в Медіацентрі Україна – Укрінформ наголосив Юрій Соболевський, перший заступник голови Херсонської обласної ради.

«Вчора вночі обробляли всі звернення людей, які змогли зв’язатися, тому що там і зв’язок пропав. Велика кількість людей опинилася в ситуації, коли вони не могли виїхати. Вони знаходяться на дахах затоплених будинків», – зауважив він.

Юрій Соболевський наголосив, що окупаційна влада повністю провалила евакуацію. Навіть більше, російські військові створювали перешкоди волонтерам, які намагалися допомогти постраждалим внаслідок ворожого теракту людям.

«По-перше, вони і не збиралися, на мою думку, цим займатися по-справжньому. Тому що перші рухи в цьому напрямку вони почали робити вчора близько 12:00. Перші рішення про те, що необхідно проводити евакуацію, якісь автобуси стали шукати, відправляти в ці населені пункти. Комендантську годину ніхто не відмінив. Російські  військові не були залучені до евакуаційних процесів, до допомоги нашим людям. Навпаки, вони заважали працювати навіть волонтерам, які ще залишилися там, і людям, які намагалися своїм сусідам допомогти, російські військові просто створювали перешкоди», – пояснив Соболевський. 

Він додав, що згідно з наявною непідтвердженою інформацією, були випадки вимагання грошей з боку російських військових, щоб дозволяти людям на човнах збирати людей з дахів будинків.

Ситуація в тимчасово окупованих населених пунктах Херсонщини, які постраждали внаслідок підрив Каховської ГЕС ворожими військами, залишається складною. На думку Юрія Соболевського, для того, щоб допомогти людям – потрібно залучати міжнародні організації.  

«Щоб вони чинили тиск на російську федерацію, щоб дозволили працювати там міжнародним організаціям, щоб вони змогли допомогти цим людям», – підкреслив він.

Крім того, Юрій Соболевський зауважив, що окупанти не здійснюють жодних кроків в питанні медичної допомоги людям на тимчасово окупованих територіях. Водночас він висловив застереження, що окупаційна влада може використати трагедію в цілях переміщення людей на територію росії.

«Великі сумніви, що зараз там будуть якісь кроки щодо допомоги людям, які постраждали  після цього теракту. Скоріш за все, їм буде запропонована так звана евакуація до рф. Я впевнений, що окупаційна влада використає цю трагедію для того, щоб переселити людей на територію росії».

Нагадаємо, що у ніч на 6 червня 2023 року російські війська здійснили підрив Каховської ГЕС, яку окупанти захопили в перші дні повномасштабного вторгнення на територію України у лютому 2022 року.

Зазначимо, що потужність Каховської ГЕС складала 334,8 МВт. Своєю роботою вона забезпечувала річне регулювання стоку Дніпра для живлення електроенергією, зрошення та водозабезпечення засушливих районів півдня України і навігацію від Херсона до Запоріжжя. Через гідровузол проходили стратегічні автомобільний і залізничний мостові переходи.Спорудження Каховського гідровузла підняло рівень води в р. Дніпро до 16 метрів і створило Каховське водосховище об’ємом 18,19 км³.

Згідно з даними Укргідроенерго, в результаті підриву машинну залу ГЕС повністю зруйновано, станція відновленню не підлягає.

За словами прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, унаслідок підриву Каховської ГЕС є загроза затоплення до 80 населених пунктів.

Наразі оголошена евакуація людей з населених пунктів Херсонщини, яким загрожує підтоплення.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini