Місцева влада повинна запроваджувати безоплатні курси української мови – Уповноважений із захисту державної мови
Сьогодні, 7 липня, в Медіацентрі Україна – Укрінформ відбулася презентація дослідження Державної служби якості освіти України про використання державної мови учасниками освітнього процесу в школах.
За словами Уповноваженого із захисту державної мови Тараса Креміня, питання використання української мови в освітньому процесі та в побуті залишається на порядку денному, як для місцевої, так і для державної влади. Офіс Уповноваженого постійно отримує скарги від українців щодо порушення мовного закону.
«Сьогодні ми поговоримо про застосування статті 21 Закону про мову, якому 16 липня виповнюється 3 роки, а також про ті проблеми, які ми отримуємо на нашу адресу. Це питання, пов’язані із мовою освітнього процесу, якістю викладання, забезпечення підручниками та іншим», – сказав він.
За словами Тараса Креміня, місцева влада повинна звернути увагу на впровадження безоплатних курсів української мови, яких не вистачає на Півдні та у столиці.
Руслан Гурак, голова Державної служби якості освіти України зазначив, що Державна служба якості освіти завжди тримає на контролі питання якості освітнього процесу у частині забезпечення та впровадження державної мови.
Дослідження було проведено шляхом онлайн анкетування, в якому взяли участь учні, батьки та вчителі. Опитування пройшли по всій державі, крім тимчасово окупованих територій. Особливу увагу звертали на школи, де навчаються внутрішньо переміщені особи. Понад 58 тисяч респондентів взяли участь в опитуванні.
«Переважна більшість респондентів – 87% – вчителів, 82% – батьків та дітей зазначили, що вважають рідною мовою саме українську і використовують її в усіх сферах життя. Майже 20% батьків й учнів не вважають українську мову рідною. 19% внутрішньо переміщених осіб зазначили, що спілкуються українською, 29% розповіли, що говорять і українською, і російською, а 10% – переважно російською», – розповів Руслан Гурак.
Опитування показали, що 94% вчителів проводять навчання українською мовою і лише 63% відсотки використовують державну мову і під час перерв: «Ми вже неодноразово помічали, що вчителі часто ведуть уроки українською, але на перервах говорять російською».
За словами Руслана Гурака, освітнє середовище є осередком використання державної мови, поза школою ситуація дещо різниться – багато учнів говорять російською.
Окремо було проведено дослідження сприйняття мовного контенту в мережі інтернет – 59% респондентів однаково сприймають інформацію українською і російською мовами, 34% – краще сприймають державну мову, 6% опитаних сприймають інформацію російською.
В Державній службі якості освіти України наголошують, що в державі залишається високим вплив російськомовного середовища – багато контенту в інтернеті російською.
«Нам необхідно вдосконалювати вивчення державної мови, впроваджувати курсову підготовку та інші заняття. Однак, наразі є тенденція, коли все більше учасників освітнього процесу переходять на використання української мови в усіх сферах життя», – сказав Руслан Гурак.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini