29 Червня, 2023, 18:23

Майже всі громадяни відзначили, що вільно говорять українською в побуті – дані соціологічного дослідження

69% громадян, оцінюючи свій рівень володіння українською мовою, відповіли, що вільно нею володіють. 28% – зазначили, що рівня їх володіння українською мовою достатньо для спілкування на побутовому рівні, проте їм важко говорити нею на спеціальні теми. 2% – погано розуміють українську мову, для них є проблемою спілкуватися нею та 0,6% – взагалі не розуміють українську мову.

Про це свідчать результати загальнонаціонального соціологічного опитування, проведеного Центром Разумкова 23-31 травня 2023 року, які були оприлюднені під час брифінгу в Медіацентрі Україна – Укрінформ.

У ході презентації результатів дослідження заступник директора соціологічної служби Центру Разумкова Михайло Міщенко оприлюднив також дані володіння українською мовою в регіонах України.

Так, за його словами, якщо порівнювати 2006 і 2023 роки, то зокрема в західному регіоні частка тих, хто вільно володіє українською мовою, стала більшою – з 89% до 95%. В південному регіоні стало більше – з 48% у 2006 році до 61%, за даними останнього опитування. У центральному та східному регіонах частка тих, хто вільно володіє українською мовою, не змінилася. 

Крім того, за словами Михайла Міщенка, у центральному, південному та східному регіонах значною є частка тих, хто відповідає, що їх рівня володіння українською мовою достатньо для спілкування на побутовому рівні, проте їм важко говорити нею на спеціальні теми. У центральному регіоні таких 31,5%, у південному – 36%, у східному – 47%.

Водночас він зазначив, найбільше громадян, для кого проблемно спілкуватися українською мовою, в східному регіоні – 7%. На півдні – 3%. В центральному регіоні – 0,9%, у західному регіоні – 0%.

Згідно з даними дослідження, значно зросла кількість громадян, які вважають українську мову рідною – 78% опитаних. Для порівняння, в 2017 році таких було 68%, в 2015 – 60%, а в 2006 – 52%.

Своєю чергою, під час обговорення результатів соціологічного дослідження, голова Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Віктор Єленський наголосив, що результати дослідження показують позитивні зміни в ідентичності українців.

«Це дослідження дуже добре показує, як змінилися українці впродовж 21 століття, якими вони були і якими вони стали. Тому очевидно, що ідентичність – це не стала конструкція, і очевидно, що від політики в сфері  утвердження національної ідентичності залежить чимало», – наголосив він.

Зазначимо, що в межах дослідження було опитано 2020 респондентів віком від 18 років. Опитування методом face-to-face проводилося у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій, Черкаській, Чернігівській, Чернівецькій областях та місті Києві (у Запорізькій, Миколаївській, Харківській, Херсонській областях – лише на тих територіях, що контролюються урядом України та на яких не ведуться бойові дії). 

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini