25 Липня, 2023, 15:17

Майже 1900 кейсів дезінформації – фактчекери показали як росіяни дискредитували українську систему охорони здоров’я

Фактчекери VoxCheck спільно із проєктом USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» в інфопросторі України, росії та Білорусі з червня 2022 року до червня 2023 року зафіксували майже 1900 кейсів появи дезінформації щодо системи охорони здоров’я. Це – новини на різних платформах, які так чи інакше піддавали сумніву, дискредитували систему охорони здоров’я і наражали на небезпеку здоров’я та життя українців. 

Про це під час обговорення в рамках головної дискусійної платформи країни BrainHub в Медіацентрі Україна – Укрінформ повідомила Світлана Сліпченко, керівниця проєкту VoxCheck.

«Всі ці кейси ми згрупували у 143 фейки на цей момент, які у нас є. Це унікальні теми, якими російські джерела маніпулювали для того, щоб підірвати доступ українців до системи охорони здоров’я. І все це можна узагальнити у 15 основних тем», – пояснила вона і наголосила, що топтемами за рік спостережень стали зокрема тема хімічних загроз для українців та тема щодо біолабораторій США.

«Тут, звісно, і тема гуманітарної, продовольчої кризи й катастрофи, і тут у нас з’являється зокрема і тема зерна, яка актуальна і станом на зараз. Багато тем пов’язані із ядерними загрозами – це і провокації на Запорізькій АЕС. Щодо мілітаризації лікарень, про те, що нібито ЗСУ захоплюють лікарні, руйнують їх тощо. І звісно теми, які стосуються можливих спалахів інфекційних захворювань. І дискредитація системи охорони здоров’я в цілому – це, що стосується і діяльності лікарів, лікарень, медичної реформи», – додала вона.

Світлана Сліпченко зазначила, що джерелами поширення дезінформації, що стосується здоров’я українців, можуть бути російські, білоруські медіа, соціальні мережі – переважно це Telegram та Facebook. Це, за її словами, і є основними  каналами, через які росія запускає дезінформацію щодо системи охорони здоров’я.

«Переважно саме російські та інколи білоруські медіа є стартом, звідки далі, переважно через соціальні мережі, зокрема Telegram, фейки починають мігрувати вже й в український інформпростір. Досить рідко власне українські медіа можуть підхопити російський фейк. Але є проросійські канали, ті, які ніби-то говорять про український контекст, але насправді майже дослівно повторюють наративи із російських каналів – саме вони найбільше є розповсюджувачами дезінформації^ зокрема щодо системи охорони здоров’я», – пояснила вона.

Водночас Світлана Сліпченко зауважила, що фейки мігрують і у Facebook, і в Instagram. Вона також наголосила, що крім власне російських джерел, тему здоров’я українців підривають і дискредитують систему охорони здоров’я ще й численні антинаукові статті  і теми, що стосуються народної медицини.

Усі фейки, пропагандистські маніпуляції щодо української системи охорони здоров’я та їхні спростування зібрані у онлайн-базі «Detox від пропаганди», яка доступна для всіх українців.

BrainHub – це головна дискусійна платформа країни, створена Media Center Ukraine – Ukrinform. Вона об’єднує експертів державного і громадського сектору. У рамках BrainHub точаться інтелектуальні дискусії навколо питань післявоєнного відновлення України. Тут народжуються кращі ідеї, які лягатимуть в основу дорожньої карти відбудови України у всіх секторах: економічному, інфраструктурному, освітньому, аграрному, безпековому, цифровому тощо. 

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini