Ксенія Корнієнко: Експерти Московського механізму ОБСЄ визнали насильницьке переміщення українських дітей та їх депортацію воєнним злочином та злочином проти людяності
4 травня цього року був опублікований звіт Московського механізму ОБСЄ, який є найбільш повним зібранням інформації про ситуацію, в якій зараз перебувають українські діти, які були депортовані та примусово переміщені на територію російської федерації.
Висновки звіту під час пресконференції в Медіацентрі Україна – Укрінформ озвучила Ксенія Корнієнко, юристка Регіонального центру прав людини.
Так, вона наголосила, що експерти Московського механізму дійшли висновку, що насильницьке переміщення дітей та їх депортація становлять воєнний злочин та злочин проти людяності. Крім того, російська федерація порушила цілу низку положень Конвенції ООН про права дитини. Зокрема це порушення принципу найкращих інтересів дитини, порушення принципу права на сім’ю, на освіту, на доступ до інформації, на здоров’я, на відпочинок, на свободу совісті та релігії.
«Також експерти механізму не помітили жодних спроб, в яких росія при переміщенні дітей, дійсно враховувала їх найкращі інтереси і робила спроби, для того, щоб ці діти були в подальшому возз’єднані зі своїми сім’ями. Адже відповідно до Міжнародного гуманітарного права, діти можуть бути розлучені зі своїми родинами лише, якщо це відповідає їх найкращим інтересам. Разом всі ці зазначені діяння також можуть становити злочин проти людяності, а саме вони сягають порогу тортур, нелюдського й такого, що принижує гідність поводження й покарання», – пояснила вона.
Згідно зі звітом, експерти ОБСЄ виділили основні категорії дітей, яких росія переміщує й депортує на свою територію. Це передусім діти-сироти, які зазвичай перебувають у спеціальних закладах виховання. Також це діти, які були розлучені зі своїми сім’ями, які перебувають на території рф без супроводу або через те, що вони були розлучені зі своїми батьками в процесі фільтрації, або були відправлені на відпочинок до таборів чи на перевиховання.
Як зазначила Ксенія Корнієнко, в звіті перераховано й приводи, які росія використовує для того, щоб переміщувати українських дітей на свою територію. Так, це передусім евакуація з ніби-то питань безпеки.
«І в цьому контексті експерти Московського механізму вперше зробили висновок про те, що переміщення з закладів виховання, зокрема з херсонського інтернату на територію росії, стало злочином проти людяності і воєнним злочином», – підкреслила юристка.
Вона додала, що один із приводів, який використовує росія для переміщення українських дітей, це – передача на усиновлення, під опіку в прийомні сім’ї. Перш за все, росія прагне передати дітей-сиріт та дітей, які позбавлені батьківського піклування, в російські родини для їхнього подальшого переміщення в російську освітню систему й зміни їхньої ідентичності.
«Також дітей вивозять на відпочинок та на оздоровлення до росії та на території, які тимчасово перебувають під російською окупацією При цьому батькам обіцяють, що дітей повернуть до них після закінчення такого відпочинку, але цього не відбувається, і росія, як тільки можна, затягує повернення до батьків та возз’єднання зі своїми родинами», – зауважила Катерина Корнієнко.
За її словами, важливими є висновки експертів Московського механізму, які стосуються усиновлення дітей.
«І важливо зазначити, що вони визнали, що перші усиновлення відбувалися ще в 2014 році, шляхом впровадження ініціативи «Потяг надії», коли щонайменше тисячу дітей було вивезено з Криму до росії й потім передано в російські родини, і ми зараз не знаємо, що з цими дітьми сталося».
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini