Казахстан не дистанціювався від росії попри заяви Токаєва, країна може стати «сірою зоною» для кремля, щоб обійти санкції – Центр досліджень армії, конверсії та роззброєння
Касим Токаєв зробив низку заяв, які сприймались досить позитивно для України, а також звучали думки, що Казахстан дистанціюється від росії. Є не лише цей вузький контекст, але й ширщий – геополітичний та геоекономічний. Однак, українські експерти переконані, це маніпуляція, Казахстан занадто залежний від росії за цілим рядом напрямів.
Про це в Медіацентрі Україна – Укрінформ заявив Юрій Пойта, керівник секції Азійсько-Тихоокеанського регіону Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння.
«Перш за все, необхідно зазначити, що у Казахстані закритий політичний режим. Тобто, вся інформація, яка знаходиться у відкритому доступі дуже обмежена та вивірена. Аналізувати цю країну не так просто. Також ми маємо розуміти, що Казахстан досить залежний від росії за низкою напрямків – економічному, а росія займає 23% у щорічній торгівлі, понад 30% казахстанського транзиту здійснюється саме через росію. В будь-який момент кремль може відключити цю країну від спільних транзитів. Тому, росія дуже важлива для Казахстану. За наявними цифрами, Україна у 30 разів менше вагома для Казахстану, ніж росія. Ми не бачимо жодних ознак, щоб Казахстан якимось чином дистанціювався від росії, навпаки – відбувається поглиблення партнерства», – наголосив він.
Окремою статтею співпраці росії та Казахстану лишається оборонно-промисловий комплекс. Все, що літає, все, що їздить з військової техніки у Казахстані – це російські або радянські платформи. Ремонт, підготовка особового складу – це все відбувається через росію. На території Казахстану працюють російські телеканали, які формують проросійське бачення у суспільстві. Наразі складно сказати, які тенденції переважають у суспільстві.
«Після протестів у січні, в Казахстані відбулася значна переорієнтація у владі. Наразі відбувається виключення всіх наближених до першого президента з усіх важливих сфер. Це означає, що політична залежність від росії значно зросла і багатовекторність, яка була раніше, зникає. Орієнтація проходить якраз на росію. Ми не бачимо ніяких реальних кроків на послаблення співпраці Казахстану та росії. Є серйозні оцінки, що Казахстан може стати сірою зоною для допомоги росії обходити санкції. Офіційно влада країни це заперечує, але вже є докази, які це доводять. Вже зараз відбувається релокація підприємств росії, які потрапили під санкції, на територію Казахстану», – наголосив експерт.
Як висновок, Казахстан не є другом України, але і не є ворогом. Країна намагатиметься підтримувати гарні стосунки з Україною та ЄС, однак віддалення від росії поки не спостерігається.
«Токаєв, своїми заявами, намагається продемонструвати європейській спільноті, що він незалежний від росії, з ним можна співпрацювати та торгувати. Другий напрямок – це покращення власного іміджу у своєму суспільстві, вдало виграти наступні вибори та продемонструвати, що він не залежить від путіна, щоб не допустити акції протесту в країні», – підкреслив Юрій Пойта.
Малоймовірно, що збройні сили Казахстану, Узбекистану та Вірменії будуть залучені до війни проти України та їхня техніка з’явиться біля наших кордонів. Проте, залишається серйозним фактором – військова допомога для росії, а саме ремонт техніки. Крім того, росія розглядала застосування миротворчих сил ОДКБ поза межами національних територій.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini