31 Серпня, 2023, 18:06

Катування до смерті, введення невідомих ін’єкцій та сексуалізоване насильство: правозахисники оприлюднили факти знущань з українців у селі на Херсонщині

Під час російської окупації села Біляївка Херсонської області росіяни незаконно тримали українців у місцевій школі. На другому поверсі окупанти облаштували катівню, де утримували щонайменше 20 чоловіків у період з 5-го квітня по кінець вересня 2022 року. 

Представники центру прав людини ZMINA на основі глибинних інтерв’ю з 12-ма потерпілими та п’ятьма свідками та родичами провели аналіз подій та оприлюднили факти жорстоких знущань з українців, яких незаконно утримували військові рф. Зафіксовано зокрема факти катування до смерті, катування електричним струмом, фізичне насильство, психологічний тиск.

Так, під час брифінгу в Медіацентрі Україна – Укрінформ координаторка напряму документування воєнних злочинів ZMINA, журналістка Єлизавета Сокуренко, повідомила, що згідно зі свідченнями утриманих, їх майже не годували, критичною була ситуація і з питною водою, яку давали один раз на один-два дні. 

Неналежним у місці незаконного утримання були також умови гігієни. Оскільки приміщенні не було пристосоване для утримання там людей, не було ні туалету, ні рукомийника. Природні потреби чоловіки мусили справляти в пляшки і тут же виливати в каналізаційний стік, який був у кімнаті.

Жодного разу утримувані не мали можливості піти в душ. На вулицю їх так само не виводили. 

Єлизавета Сокуренко зазначила, що до всіх утримуваних в Біляївці застосовували психологічне насильство. Під час допитів російські військові використовували особисті зв’язки між утриманими для того, щоб завдавати додаткового психологічного тиску і ще більше страждань. Також зафіксовано два випадки імітації страти.

«В одному випадку допитували двох товаришів, і російський військовий «пропонував» їм обрати один одному коліно, в яке він буде стріляти. При цьому присмикував затвор зброї. В іншому випадку російський військовий під час допиту двох братів змусив їх роздягнутися і заявив, що буде зрізати їм м’язи та згодовувати один одному», – додала вона.

Журналістка повідомила, що 12 людей зазнали фізичного насильства в незаконному місці утримання в школі в Біляївці. Найбільш поширеним засобом катування були так звані «професійні побиття». І щонайменше в двох випадках російські військові використовували ті проблеми, які утримувані мають зі здоров’ям для того, аби завдавати додаткових страждань.

Вона зазначає, що, як і в інших місцях незаконного утримання, в Біляївці застосовували катування електричним струмом. Зафіксовано два таких випадки, і в обох йдеться про сексуалізоване катування – струм підключали до геніталій. Щонайменше двоє постраждалих повідомили про те, що їм погрожували кастрацією.

Єлизавета Сокуренко зазначила, що в незаконному місці утримання в Біляївці до ув’язнених також застосовували введення невідомих ін’єкцій, зокрема відомо про два таких випадки. 

Також потерпілі розповіли, що під час утримання стали свідками смерті двох чоловіків. Йдеться про фермера Олега Ковалика з села Миролюбівка і Дмитра Журавльова, який мешкав у Біляївці.

Після смерті закатованих чоловіків, їхні тіла російські військові вивезли в невідомому напрямку. Обидва чоловіки перебувають у статусі зниклих безвісти.

«З розумних міркувань російські військові мали розуміти, що побиття та катування, поєднані з ненаданням медичної допомоги, можуть призвести до смерті людей. Тому ці обидві смерті можемо кваліфікувати як умисне вбивство», – пояснила Єлизавета Сокуренко.

Як зазначила журналістка, тривалість утримання в школі в селі Біляївка становила від одного до п’яти місяців. Фактично процес звільнення відбувався без попередження. Чоловіків вивозили протягом кількох місяців групами у декілька етапів. 

Перед звільненням їх змушували знятися у пропагандистських відео – виводили по одному в кімнату і під погрозами змушували на камеру з листка зачитувати текст. Окрім тексту щодо співпраці з російськими військовими, утримуваних мали сказати на камеру, що в місці утримання до них добре ставилися, що давали їм їжу, надавали медичну допомогу, а двох з утриманих військові рф змусили сказати, що вони є коригувальниками вогню. 

«Можемо зробити висновок, що таким чином російські військові намагалися ухилитися від відповідальності, зокрема за катування людей, за жорстоке поводження  і за смерті утримуваних. Це також свідчить про те, що російські військові вчиняли зазначені злочини з усвідомленням власної відповідальності за них», – пояснила Єлизавета Сокуренко.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini