Історії опору та сміливості українців – Ukraїner презентував мультимедійний проєкт «Деокупація»
Після деокупації населених пунктів України у квітні 2022 року, команда Ukraїner розпочала роботу на щойно деокупованих територіях. В рамках започаткованого проєкту «Деокупація» журналісти спілкувалися з цивільними, які перебували під окупацією, з військовими, які брали участь у визволенні територій. У рамках проєкту, команда продовжує здійснювати експедиції у звільнені від російських найманців міста та населені пункти України, показуючи як історії спротиву, так і злочини окупантів.
Наразі вже випущено 24 серії проєкту, всі відео є у вільному доступі на YouTube та мають англійський дубляж. Також створено VR-відео та книгу на основі документального матеріалу – «Деокупація. Історії опору українців. 2022».
Продюсер документального серіалу «Деокупація» Віталій Побережний в рамках головної дискусійної платформи країни BrainHub в Медіацентрі Україна – Укрінформ зазначив, що особливий фокус у проєкті – на тих людях, які чинили опір.
«Ці історії про тих, хто не побоявся в умовах окупації, смертельної загрози, чинити опір ворогові в різних формах – десь є ненасильницький опір, наприклад, поширювати листівки, і збройний опір, коли ти робиш «коктейлі», ідеш палити танки. Ми шукали історії таких найсміливіших людей. Це є в історіях про Чернігів, про Суми, про Гостомель, є історія про Кухарі Київської області, про Тростянець. І це такі історії опору, історії сміливості українців і того, як вони не боялися під окупацією чинити спротив ворогові», – пояснив він.
Своєю чергою, під час обговорення виконавча директора Центру громадянських свобод Олександра Романцова наголосила на важливості таких проєктів та документування на щойно деокупованих територіях.
«Деокупована територія – це місце злочину, яке треба привести до ладу, для того, щоб продовжувати там жити, відновлювати своє життя і власне боротися проти того, що росія хоче зупинити його. Тому так важливо його фіксувати швидко та близько до моменту деокупації», – пояснила вона.
Однак Олександра Романцова зауважила, що попри необхідність та важливість документування подій, що відбувалися на деокупованих територіях, слід дотримуватися балансу, аби не нашкодити, зокрема тим громадянам, які наразі на окупованих територіях можуть використовувати такі ж методи боротьби.
«По-перше, будь-які практики, які відбувалися на окупованих територіях, практики спротиву, продовжують відбуватися на інших. І коли ми публічно щось робимо, то тут треба тримати баланс, щоб ми не підставили тих людей, які такими ж партизанськими методами зараз борються на до цього часу окупованих територіях», – підкреслила вона.
Олександра Романцова наголосила, що зафіксовані на деокупованих територіях факти потрібно демонструвати, зокрема для аудиторії поза Україною. Позаяк, за її словами, це важливий базис для політичних рішень. Також, додала вона, така інформація допомагає фіксувати потенційні злочини росіян і передавати це в міжнародні інстанції, аби надалі працювати над тим, щоб притягнути винних у скоєному до відповідальності.
«Ми співпрацюємо, і теж Ukraїner запропонували співпрацювати. Збираючи, систематизуючи такі дані, наша ініціатива «Трибунал для путіна» наразі має вже понад 50 тисяч зафіксованих потенційних міжнародних злочинів, завдяки, в тому числі таким чудовим проєктам. І там ми вже готуємо подання до Міжнародного кримінального суду для того, щоб вони звернули увагу на якийсь патерн злочину, який може стати великим системним кейсом, і де ми можемо доказати, що відповідальність іде на високий рівень, що був спеціальний наказ, наприклад, стріляти усіх без розбору», – наголосила Олександра Романцова.
BrainHub – це головна дискусійна платформа країни, створена Media Center Ukraine – Ukrinform. Вона об’єднує експертів державного і громадського сектору. У рамках BrainHub точаться інтелектуальні дискусії навколо питань післявоєнного відновлення України. Тут народжуються кращі ідеї, які лягатимуть в основу дорожньої карти відбудови України у всіх секторах: економічному, інфраструктурному, освітньому, аграрному, безпековому, цифровому тощо.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini