23 Листопада, 2023, 17:01

Грошова допомога цивільним заручникам та їхнім родинам: як наразі виконуються норми та які труднощі зафіксовані 

За даними Міністерства реінтеграції протягом 2022 року було виплачено 462 щорічні державні грошові допомоги, які виплачуються щорічно за рік перебування в полоні. Також було виплачено 1448 одноразових грошових допомог, які виплачуються після звільнення. У 2023 році цифри стали набагато більшими – 1957 щорічних грошових допомог та 819 виплат одноразових державних грошових допомог. Йдеться, зокрема, про 100 тисяч гривень за кожен рік перебування в полоні та 100 тисяч гривень після звільнення.

Окрім питання розміру допомоги, є низка аспектів щодо отримання цих коштів.

На цьому під час обговорення в Медіацентрі Україна – Укрінформ наголосила юристка КримSOS Анастасія Калініна.

«З тих проблем, про які говорили представники наших фокус-груп і взагалі родичі (цивільних полонених – ред.), для Криму, наприклад, це взагалі неможливість отримання цих грошей, оскільки вони перераховуються тільки на українські банківські карти, і їх можна оформити тільки з українським номером телефону. Ми зіштовхнулися з такою проблемою. Раніше неможливо було перерахувати ці гроші на уповноважених осіб, членів сімей. Зараз, у листопаді, були ухвалені зміни, які, сподіваюсь, вирішать цю проблему, оскільки члени сімей полонених можуть уповноважити  іншу особу отримувати такі гроші. Це, звичайно не адвокати, і це залишається проблемою», – зазначила вона.

За словами Анастасії Калініної, також проблемою в отриманні коштів є підтвердження родинних зв’язків. Зокрема через те, що багато полонених проживали в цивільному шлюбі.

«Встановлення родинних стосунків раніше можливо було робити через суди, але це дуже довга і дорога процедура. Зараз змінами до закону внесли поняття членів сімей, які можуть отримувати таку допомогу і подавати на встановлення факту позбавлення свободи. І там вже передбачено поняття, яке підтверджує проживання однією сім’єю. Але ми будемо дивитися, бо це буде дуже важко, і це буде на самій комісії, яка також буде встановлювати ці родинні зв’язки», – додала юристка.

Вона також зазначила, що максимальна сума на відшкодування, яка становить   53 680 гривень, є недостатньою.

«Якщо знати цінник, наприклад, в росії адвокатів, то це дуже мало, бо вони часто беруть тисячами доларів за місяць. Ще часто комісія вимагає підтвердження надання таких послуг адвокатами. Як ми розуміємо, отримати документи, наприклад, з Криму практично нереально, і підпадають під небезпеку ці адвокати, які надають ці послуги. Зараз, можливо, також будуть зміни, бо  прописали, що це можуть бути будь-які відомості, але подивимося, як це буде реалізовуватися», – сказала Анастасія Калініна.

Крім того, юристка  зауважила, що грошова допомога, це фактично єдиний вид допомоги, про яку знають люди, а про інші можливі її види практично нічого не знають.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini