22 Вересня, 2023, 11:39

Гендерний розрив в оплаті праці: народна депутатка Неллі Яковлєва розповіла про причини проблеми та кроки до її вирішення

18 відсотків. Така різниця в оплаті праці жінок і чоловіків в Україні (на користь останніх), повідомила перша леді України Олена Зеленська під час виступу на полях 78-ої сесії Генасамблеї ООН. Це показник 2021 року. У 2015 році він був більшим – становив 26 відсотків.

Так званий gender gap в оплаті праці полягає в тому, що жінки й чоловіки, працюючи на однакових посадах, отримують різну заробітну платню.

“Це часто пов’язано в тому числі [з тим], що приватні компанії використовують практику таємності заробітної платні і відповідно домовляються з кожним кандидатом або кандидаткою індивідуально. І дуже часто жінки хочуть отримати це місце роботи і погоджуються на більш невигідні умови, ніж чоловіки своєю амбітністю намагаються довести, що вони будуть працювати виключно за вищу заробітну платню,” – пояснює народна депутатка України, заступниця голови Комітету Верховної Ради з питань прав людини України Неллі Яковлєва у подкасті “Інтегруючись в ЄС: розмови про гендерну рівність”, який створює Асоціація жінок-юристок України “ЮрФем”. Медіапартнером подкасту є Медіацентр Україна.

Проблема гендерного розриву в оплаті праці була одним з ключових питань інтерв’ю. 

“Інколи компанії хочуть зекономити і беруть, власне, на роботу жінок, з меншою оплатою праці і відповідно ми бачимо ту ситуацію, якою вона є”.

Водночас депутатка й розповіла, що нині триває робота над тим, аби розв’язати проблему. 

“Ми, окрім того, що ратифікували Стамбульську конвенцію, в іншому аспекті щодо гендерної рівності ми ратифікували «Партнерство Біарріц» і, власне, зараз Міністерство економіки якраз працює над цією компонентою щодо урівняння в плані заробітної плати. Це є в тому числі одна з вимог, тому що ми розуміємо, що дуже часто вже стає теза, що під час відновлення України вага жіночої праці буде збільшена, теж через ряд факторів, які будуть пов’язані з наслідками широкомасштабного вторгнення”. 

І в цьому контексті, за словами, Неллі Яковлєвої для України важливо провести аудит Кодексу законів про працю і відповідно впровадити зміни. Але водночас підхід до цього має бути комплексний. 

“Ми не можемо змінити одне чи два положення. Нам потрібно в цілому провести аудит законодавчих ініціатив або законів, які стосуються соціального забезпечення, які стосуються робочих процесів як жінок і чоловіків. І в цьому ключі потрібен час, але я переконана, що на законодавчому рівні і на рівні нормативних документів ми це зможемо виправити”.

Нагадаємо, у вересні 2020 року Україна отримала офіційний статус учасниці «Партнерства Біарріц» – міжнародної ініціативи рівних прав і можливостей для всіх. 

У грудні того ж року Україна приєдналась до Міжнародної коаліції за рівну оплату праці. Міжнародна коаліція за рівну оплату праці – це міжнародна ініціатива, започаткована на 72-й сесії Генеральної Асамблеї ООН 18 вересня 2017 року в місті Нью-Йорк (США), для зменшення розриву в оплаті праці жінок і чоловіків, дотримання принципу рівної оплати за рівноцінну працю в усіх країнах і галузях.

А вже у вересні цього року Кабінет Міністрів України схвалив Національну стратегію подолання гендерного розриву в оплаті праці на період до 2030 року та затвердив операційний план заходів з її реалізації на 2023—2025 роки. 

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini