19 Грудня, 2023, 16:22

“Фіксація в цьому випадку – не головне. Головне для нас – це підтримка, реабілітація і допомога постраждалим”. Прокурор Віктор Мисяк – про справи сексуального насильства, вчиненого російськими військовими

За час повномасштабної війни Офіс Генерального прокурора зафіксував 252 факти сексуального насилля, пов’язаного з війною (станом на початок грудня). Водночас прокурор Офісу Генерального прокурора Віктор Мисяк закцентував, що ця статистика не відповідає реальній ситуації, адже часто постраждалі не звертаються по допомогу. 

“Є випадки, коли жінки зазнали громадського осуду після сексуального насильства і були змушені через це виїжджати. Чоловіки ж частіше розповідають про катування і побиття, але не вважають, що це сексуальне насилля, пов’язане з війною. (…) Найчастіше ми стикаємось зі зґвалтуванням, каліцтвом або насильством над статевими органами, примусовим оголенням, погрозами та спробами зґвалтування, примусом дивитись на сексуальну наругу над близькими особами,” — зазначив Віктор Мисяк під час панельної дискусії “Російські воєнні злочини: сексуальне насильство як зброя” у рамках міжнародної конференції “Роль жінок у відновленні України: фокус інтеграції в ЄС”. Захід, медіапартнером якого був Медіацентр Україна, відбувся у Львові на початку грудня. 

Прокурор зазначив, що зараз правоохоронці змінюють підходи до розслідування злочинів, пов’язаних із сексуальним насильством, та спілкування з постраждалими.

“Ми всі зацікавлені в тому, щоб зафіксувати злочини, але фіксація в цьому випадку – не головне. Головне для нас – це підтримка, реабілітація і допомога постраждалим,” – зазначив Віктор Мисяк.

Нагадаємо, у жовтні 2022 року Офіс Генерального прокурора презентував Стратегію забезпечення підходу, орієнтованого на постраждалих та свідків, для ведення справ щодо сексуального насильства, пов’язаного з війною в Україні. Стратегія має на меті збільшення ефективності кримінальних переслідувань, поліпшення доступу до правосуддя для постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного з війною, забезпечення їх ефективними заходами захисту та підтримки.

Конференцію “Роль жінок у відновленні України: фокус інтеграції в ЄС” організував Фонд ім. Гайнріха Бьолля, бюро Київ — Україна разом з партнерами Асоціацією жінок-юристок України “ЮрФем” та офісами депутаток Європарламенту Віоли фон Крамон та Аліс Кюнке. Захід реалізований завдяки підтримці Європейського Союзу в рамках проєкту «Мережа гендерних аналітичних центрів: посилення спроможності задля розробки передових політик, оцінки впливу, стратегічної адвокації та сфокусованих комунікацій щодо політик», що впроваджується Українським Жіночим Фондом. 

Медіапартнери заходу: Медіацентр – Україна, “Гендер в деталях”, “Повага. Кампанія проти сексизму” та інформаційний портал “Жінки – 50% успіху України”.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini