Експорт українського зерна – Денис Марчук про роботу над альтернативними шляхами
В рамках роботи Україна – ООН – Туреччина продовжуються консультації для того, щоб Чорне море запрацювало, і «зернова ініціатива» була продовжена. Водночас сьогодні розглядаються й альтернативні шляхи експорту української продукції.
На цьому під час брифінгу в Медіацентрі Україна – Укрінформ наголосив заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.
За його словами, в рамках роботи альтернативних шляхів, сьогодні є звернення до Європейської комісії від Міністерства аграрної політики, від провідних аграрних асоціацій, для того, щоб розширити потенціал альтернативних доріг до плюс 1-1,5 млн тонн, враховуючи той потенціал, який є.
«Тобто в сумі, якщо складуться всі сприятливі обставини, ми могли б щомісяця забезпечувати рух 4-4,5 млн тонн, але для цього потрібно зробити кілька речей. По-перше, розширити інфраструктуру самих портів європейської зони. Тому що одна ціна, коли українські товаровиробники везуть до портів Польщі, Словаччини, Болгарії і Румунії. Інша ціна, коли ми будемо заходити в порти Балтії, Адріатики чи Німеччині, чи Нідерландів, і це займає додаткове ціноутворення, в середньому це плюс 40-45 доларів на тонні», – пояснив він і зазначив, що було відповідне звернення до Єврокомісії щодо можливості здійснити часткову компенсацію затрат на транзит.
Крім того, Денис Марчук зауважив, що для того, аби рух української продукції відбувався швидше, потрібно покращувати перевезення через транзитні зони, зокрема, уникати штучних затримок.
«І в цьому контексті ми наголосили, що було б добре, якби при перетині країни транзиту не здійснювали фіто-санітарні контролі, а здійснювалися вони безпосередньо на місці, куди реалізується продукція. І таким чином можна було б уникнути корок. Враховуючи, що зараз інтенсивно йде збирання нового врожаю, його будуть везти. І щоб не було заторів по кілька кілометрів, це значно спростило б умови доставки української продукції», – пояснив він.
Денис Марчук також зазначив, що альтернативні шляхи в сьогоднішніх умовах стають дійсно джерелом можливості здійснення експорту. Однак, додав він, сьогодні Україна спільно з партнерами робить все можливе, щоб продовжити «зернову ініціативу».
«Чи з росією чи без росії, але тим не менше, вихід до Чорного моря має бути здійснений», – додав він.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini