1 Червня, 2023, 14:42

Для повернення всіх депортованих українських дітей потрібен єдиний механізм з залученням третьої сторони – Ксенія Корнієнко

 Наразі ідентифіковано більш як 19 тисяч українських дітей, які перебувають на території росії. Тих дітей, які не були ідентифіковані, за різними даними, на території росії може перебувати до 700 тисяч. Єдиним механізмом, який допоможе повернути всіх українських дітей, яких депортувала росія, – є створення комплексного механізму, який передбачатиме залучення третьої сторони.

Таке переконання під час пресконференції в Медіацентрі Україна – Укрінформ висловила Ксенія Корнієнко, юристка Регіонального центру прав людини.

«Єдиним можливим варіантом є створення комплексного механізму повернення якраз таки із залученням третьої сторони, якою може виступати або країна, або міжнародна організація, навіть те ж саме ОБСЄ може виступати такою третьою стороною. І лише завдяки такому процесу, ми зможемо укласти серію договорів між Україною і третьою державою та між росією і третьою державою, в рамках яких буде передбачено надання росією списків дітей, які були переміщені з окупованих територій на територію росії. І таким чином, може розпочатися процес повернення цих дітей з урахуванням найкращих інтересів кожної конкретної дитини», – пояснила вона.

Водночас, Ксенія Корнієнко застерегла, що  без залучення третьої сторони, без наявності конкретних договорів, де будуть прописані зобов’язання росії надати такі списки, процес повернення тими темпами, якими він йде зараз, може зайняти до 50 років. 

«Тому що зараз в цей процес в основному залучені лише громадські організації, які завдяки тому, що батьки до них звертаються, які конкретно знають, що їхня дитина депортована та перебуває на території росії. Організовуються окремі місії, де встановлюються зв’язки з російськими урядовцями, керівниками закладів, в яких перебуває дитина, вже безпосередньо для кожної конкретної ситуації. Але це все дуже важкий процес і фінансово складний, і морально складний для батьків, і небезпечний процес», – зауважила юристка.

Ксенія Корнієнко переконана, що для того, аби повернути всіх дітей, щоб не залишити жодної дитини на території росії, потрібен такий єдиний механізм з залученням третьої держави, який би був заснований на міжнародному праві. 

«І лише цим способом реально можливо повернути всіх дітей, які були депортовані».

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini