Депортація українців була спланована росією ще до початку повномасштабного вторгнення – правозахисниця
Дії росії в питанні переміщення українського населення на тимчасово окуповані території та в росію не можна назвати відповіддю на загрозу населенню. Позаяк ще до початку повномасштабного вторгнення, влада ростовської області росії повідомила про підготовку 188 пунктів тимчасового розміщення для жителів Донбасу на своїй території, а станом на жовтень 2022 року таких пунктів було розгорнуто 807.
На цьому наголосила правова аналітикиня Центру прав людини ZMINA Онисія Синюк під час презентації в Медіацентрі Україна – Укрінформ дослідження щодо депортації українців, яку сьогодні здійснює росія.
Як повідомила правозахисниця, в ході дослідження вдалося з’ясувати обставини переміщення українців з окупованих територій на інші окуповані території та до росії, розглянути умови, в яких ці особи були переміщені, яким був вибір в цих осіб, і за яких умов їх самостійний виїзд може вважатися таким, що становить депортацію.
Дослідження базується як на відкритих джерелах, так і на основі свідчень безпосередньо постраждалих від депортації українців.
«Попри численні заяви, які робляться представниками державного апарату російської федерації, дії росії не підпадають під вимоги евакуації, згідно з Міжнародним гуманітарним правом. Єдиним законним способом переміщення населення є евакуація. І для цього повинна бути одна з двох підстав – це повинно здійснюватися або для забезпечення безпеки населення, або ж з особливо вагомих причин військового характеру. Лише одна з цих причин може стати підставою для переміщення населення. У випадку переміщення населення України до росії таких підстав виявлено не було», – наголосила Онисія Синюк.
Вона зауважила, що коли йдеться про евакуацію, то перед державою, яка проводить її, стоїть вимога повернути населення на території, з яких його було вивезено, після того, як загроза зникне. Це, зокрема, передбачає як неперешкоджання населенню повертатися самостійно, так і активне сприяння, надання допомоги населенню в цьому поверненні.
Утім, зазначила правозахисниця, росія зі свого боку вживає заходів, аби перешкодити поверненню українських громадян не тільки додому, а й їхньому виїзду на територію інших держав.
«Знищуються цивільні об’єкти на окупованих територіях, в тому числі житло громадян, в яке вони не зможуть повернутися. Також є факти того, що російські військові займають житло громадян, відповідно також позбавляючи їх можливості повернутися. Крім того, у спілкуванні з постраждалими ми зафіксували випадки перешкоджання їх поверненню на територію України. Зокрема, коли українських громадян привозять на територію росії, їх відразу відправляють у віддалені регіони росії. Дуже часто, коли їх саджають у транспорт, це спеціальні поїзди, їм навіть не повідомляють, куди відправляється цей поїзд. Їх намагаються розділити з особами, з якими вони постійно подорожують. І навіть були випадки перешкоджання придбання квитків до інших держав», – наголосила Онисія Синюк.
За словами правозахисниці, окрім іншого вдалося також зафіксувати численні порушення щодо вимоги порядку здійснення евакуації, зокрема щодо належного розселення, гігієни та харчування в місцях, де вони перебувають.
«В одному з випадків від фільтраційного пункту на окупованій території до кордону з рф людей везли три дні, не повідомляли про кінцевий пункт призначення, не давали води та їжі. Виходити на зупинках дозволяли лише людям похилого віку», – додала вона.
Онисія Синюк підкреслила, що дуже важливим фактором, який свідчить, що евакуація була спрямована не на захист населення, а була саме ціллю переміщення людей, це те, що ці заходи були заздалегідь сплановані.
«Не можна назвати ці дії відповіддю на загрозу населенню, якщо вже станом на 20 лютого 2022 року, ще до початку повномасштабного вторгнення, влада ростовської області росії повідомила про підготовку 188 пунктів тимчасового розміщення для жителів Донбасу на своїй території. Станом на жовтень 2022 року таких пунктів було розгорнуто 807. Щобільше, у березні 2022 року була видана постанова уряду росії про розподіл українського населення по суб’єктах федерації. Тобто українське населення планували розпорошити по країні для того, щоб ускладнити повернення».
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini