3 Листопада, 2023, 14:47

Чи є дитяча кімната в українському парламенті? Народна депутатка України Марина Бардіна – про можливості поєднувати материнство та депутатство

Наскільки парламент привітне місце для жінок, які мають дітей? Про це ведуча Яна Брензей запитала у народної депутатки України Марини Бардіної, яка поєднує свої депутатські та материнські обов’язки. Питання обговорили у відеоподкасті “Інтегруючись в ЄС: розмови про гендерну рівність”, який створює Асоціація жінок-юристок України “ЮрФем”. Медіапартнером подкасту є Медіацентр Україна.

Так, Марина Бардіна зазначила: “Ми так само люди, так, не дивлячись на те, що ми працюємо в парламенті, і здавалося би наше життя має складатися винятково з роботи, тому що це відповідальна робота, хоча так само відповідальна робота медика, вчителя і так далі. Я вболіваю дуже за те, щоби дитяча кімната в парламенті була. Вона в нас є в Комітетах [Верховної Ради] для діток від 3-х років, тобто немає для немовлят взагалі ніякого місця. 

Якщо жінка народжує дитину під час каденції, то вона має обирати: або вона йде в відпустку по догляду за дитиною, або вона працює. І тоді невідомо, як облаштувати побут немовляти. Але, звичайно, робоче місце – чи це парламент, чи це лікарня, чи школа, офіс якогось підприємництва, компанії – вони мають бути облаштовані так, щоби жінка мала право вибору”.

Як зазначає нардепка, нині є низка труднощів у тому, аби прийти до парламенту з немовлям: немає облаштованого місця, де можна було б, наприклад, погодувати дитину; на постійній основі немає виписаних документів з приводу перепусток для дитини та для особи, яка може її супроводжувати.

“Це все не працює в режимі інституційному, (…) кожен раз ми пишемо лист “прошу допустити”, і там вже розглядає керівництво, чи допустити, чи не допустити. А це має бути апріорі документ, що якщо депутат/депутатка або інший будь-який співробітник парламенту приходить з немовлям, то повинен бути допущений. Наприклад, якщо це мама, нехай немає там спеціального місця, але мама прийшла з дитиною, і вона в кабінеті може її посадити, зайняти чимось і так далі. Це її право, це так може бути і має бути”. 

Належно облаштовані робочі місця (не лише в парламенті, а загалом), на думку депутатки, – це один з головних компонентів в контексті поєднання жінкою своїх обов’язків як матері та працівниці. Іншими аспектами, які назвала депутатка, є збільшення кількості дитсадків та економічна підтримка впродовж 3-річної відпустки по догляду за дитиною.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini