Близько 50 млрд євро на відбудову та модернізацію України – як здійснюватиметься програма від Єврокомісії
У червні цього року Європейська Комісія анонсувала створення спеціального нового Механізму для підтримки відновлення, відбудови та модернізації України. Передбачається, що загальний обсяг цього спеціального інструменту фінансування становитиме до 50 млрд євро на 2024-2027 роки, щоб допомогти Україні протистояти російській агресії та відновити сучасну й заможну державу.
Під час обговорення в Медіацентрі Україна – Укрінформ депутатка Європейського парламенту, заступниця голови делегації Парламентського комітету асоціації Україна – ЄС Віола фон Крамон повідомила деталі щодо роботи Механізму та про необхідні для його реалізації вимоги.
Так, за її словами, важливим аспектом є те, що план розвитку України має бути складений не лише українським урядом, а й загалом українським народом, громадянським суспільством.
«Ми говоримо про новий механізм для України на суму 50 млрд євро. І з одного боку, ми маємо побачити план розвитку України від України, який буде складений українським народом, не тільки українським урядом. І це також важливий елемент для нас у Європейському Парламенті. Те, що цей план має бути впроваджений у демократичний спосіб, що він інклюзивний, що до розробки включено громадянське суспільство, що він узгоджений із пропозицією в парламенті. І звісно, нам потрібно забезпечити, аби критерії, визначені Європейською Комісією, виконувалися у найбільшій можливій мірі», – пояснила вона.
Європарламентарка зазначила, що згідно з планом, виплати почнуть здійснюватися вже з початку наступного року. Вона зауважила, що перший стовп, так званий «Український план», складатиметься із 12 млрд євро. Однак, за її словами, сам механізм виплат ще розробляється.
Наразі остаточно ще не визначено, в які саме сектори економіки будуть інвестуватися кошти, позаяк все залежатиме від умов, які можуть бути надані в якості страхування.
Водночас план, який складений на цей момент, чітко вказує, що не тільки виконавча влада визначатиме, як будуть розподілятися кошти на проєкти. До цього процесу також будуть включені інші учасники, зокрема громадянське суспільство, органи місцевого самоврядування.
«Громадянське суспільство – це ключовий елемент стабільної розбудови України. Ми хочемо відбудувати нові зелені виробництва, зелені офіси, зелені місця для проживання. Нам потрібні різні експерти, архітектори, науково-дослідні інститути, які б об’єднали ці знання. Нам потрібно, щоб всі голоси були почуті для провадження фази відбудови, до того, як ми почнемо здійснювати виплати», – пояснила Віола фон Крамон.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini