6,3 млн українців знаходяться за кордоном – що потрібно робити, аби громадяни поверталися до своїх домівок
На цей час Агентство ООН у справах біженців оцінює кількість українців за кордоном на рівні 5 млн 900 тисяч – це українці, які звернулися за міжнародною допомогою. Загалом, за даними організації, за кордоном знаходиться 6 млн 300 тисяч українців.
Такі дані озвучила заступниця Представниці Агентства ООН у справах біженців в Україні Карен Вайтінг під час обговорення в рамках головної дискусійної платформи країни BrainHub у Медіацентрі Україна – Укрінформ.
Вона наголосила, що українці все ще мають плани та надії повернутися. І ці надії, за її словами, залишаються стабільними і панують як серед більшості українців, які опинилися за кордоном, так і серед ВПО.
«Отже, 67% біженців та 87% ВПО зазначають, що вони планують повернутися до своїх домівок у певний період часу. А також більш як 50% ВПО та біженців планують повернутися до своїх домівок у найближчі три місяці» – зазначила Карен Вайтінг.
Водночас Любомир Мисів, заступник директора соціологічної групи «Рейтинг», зауважив, що однією з ключових умов повернення українців буде рівень зарплати та умови роботи або ведення бізнесу в державі. Зокрема як один з факторів для молоді.
«Тому, в такому випадку найбільшим викликом це буде максимальне спрощення ведення підприємницької діяльності працевлаштування. І ключовим питанням буде подолання корупції й можливість залучення інвестицій держави для того, щоб на іноземні кошти, на інвестиційні кошти могти створювати нові підприємства, відповідно залучати людей, молодь, яка може працювати», – зазначив він.
Своєю чергою, Аліна Хелашвілі, аналітикиня аналітичного центру Cedos зауважила, що ключовим у питанні повернення українців є момент щодо розвитку громад. Вона переконана, що, якщо вкладати в громади кошти, створювати можливості для ведення бізнесу, для отримання житла тощо – це буде набагато більшим стимулом для повернення, ніж просто адресна допомога тим, хто може чи не може повертатися.
«Якщо ми будемо намагатися простимулювати людину до повернення якоюсь запропонованою допомогою точковою, саме їй, то це буде менше стимулювати, ніж якщо людина побачить розвинену громаду, в яку вона може повернутися, в якій може знайти професійне середовище, в якій може реалізуватися», – пояснила вона.
Аліна Хелашвілі наголосила також на важливості допомоги людям пройти шлях від прийняття рішення про повернення до повної реінтеграції в суспільство.
«Ми маємо допомагати, але найбільше стимулювати буде саме розвинена громада», – упевнена вона.
Крім того, завідувач відділу міграційних досліджень Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України Олексій Позняк висловив переконання, що потрібно вже зараз робити ті речі, які надалі можуть закласти підвалини для розвитку політики повернення.
За його словами, це передусім підтримка зв’язків з українцями, які знаходяться за кордоном, це можливість дистанційної зайнятості, можливість дистанційного навчання для дітей через українську міжнародну школу, або підтримка зв’язків зі своїми школами.
BrainHub – це головна дискусійна платформа країни, створена Media Center Ukraine – Ukrinform. Вона об’єднує експертів державного і громадського сектору. У рамках BrainHub точаться інтелектуальні дискусії навколо питань післявоєнного відновлення України. Тут народжуються кращі ідеї, які лягатимуть в основу дорожньої карти відбудови України у всіх секторах: економічному, інфраструктурному, освітньому, аграрному, безпековому, цифровому тощо.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini