23 Травня, 2025, 15:36

Євген Магда: Україна може запропонувати Африці не лише експорт, а й ідеї, технології та спільні інтереси

Україні варто переглянути підходи до співпраці з африканськими країнами, зокрема розробити детальний SWOT-аналіз регіону, оцінити експортно-імпортний потенціал та формувати стратегічні пропозиції у сфері інфраструктурних проєктів.

Таку думку в ході дискусії в Медіацентрі Україна висловив Євген Магда, представник Інституту світової політики.

«Насамперед ми повинні говорити про те, що Україні потрібно провести, а можливо він і проведений, SWOT-аналіз Африки і розбити, скажімо, не тільки на потенціал експортний для України, але й на потенціал імпортний. Тому що в Африці є низка держав, які, відверто кажучи, не багаті, і є категорії моноекспорту. Наприклад, якщо домовлятися, чи створювати преференції, припустимо, для ввезення риби з країни Х, то це може бути для нас важелем впливу», – зазначив Євген Магда.

Він наголосив на можливостях України у сфері інженерії та інфраструктури, які можуть бути затребувані на Африканському континенті.

«Клімат. В Україні достатній досвід будівництва різних гідрологічних та меліораційних обʼєктів. Це вже питання державної підтримки, в тому, як саме держава готова пропонувати – чи вона буде оплачувати роботу наших інженерів там. Але замовлення будуть формувати відповідно африканські країни», – зауважив експерт.

Водночас, на його думку, політичні наративи, які нав’язує Росія на континенті, мають бути збалансовані українським меседжем про спільне прагнення до незалежності.

«І якщо ми говоримо про росію, то там де росія навʼязує святкування 9-го травня у форматі „побєдобєсія“, то ми якраз там маємо більш активно говорити про антиколоніальну боротьбу, про те, що нас обʼєднує прагнення до незалежності, і що нормально бути незалежним та прагнути цього максимально інтенсивно», – додав він.

На тлі посилення впливу Китаю в Африці, який, за спостереженнями експерта, витісняє росію і формує тісні зв’язки з місцевими режимами, Україна також має можливість запропонувати альтернативне партнерство. Ідеться як про просування української продукції, зокрема зерна, так і про спільне використання дипломатичних і економічних ресурсів із партнерами на кшталт Польщі для розширення присутності на африканських ринках.

«Ще один момент, якщо можна до певної міри в окремих питаннях розглядати як тандем росію й Китай, інша справа, що за моїми спостереженнями Китай просто у багатьох країнах „зʼїв“ росіян, і тепер він „підсадив“ тамтешні африканські режими на постачання своєї зброї, на постачання грошей тощо, то нам теж треба шукати партнерів. Повернімося знову до зерна. Якщо у нас є проблема з тим, що в Польщу не можна ввозити українське зерно, існує ембарго, то шукаймо спільну мову, тим більше, польська дипломатія достатньо проактивна, і не лише в це півріччя, коли вона головує в ЄС. Але ж ми знімаємо для них проблему і допомагаємо їм реалізовувати свої амбіції і більш активно виходити на тамтешні ринки», – додав Євген Магда.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini