3 Жовтня, 2024, 16:28

Якою ветерани та ветеранки бачать роль держави в процесі їхньої соціальної реінтеграції – результати дослідження

Український ветеранський фонд протягом червня – вересня 2024 проводив фокус-групове дослідження серед ветеранів та ветеранок задля того, щоб зʼясувати, як держава впливає на соціальну реінтеграцію захисників та захисниць. Так, в ході дослідження, окрім низки важливих аспектів вдалося виявити, якою ветерани та ветеранки вбачають роль держави в процесі їхньої реінтеграції.

Про це йшлося в ході презентації в Медіацентрі Україна  результатів дослідження: «Роль держави у соціальній реінтеграції ветеранів та ветеранок».

«Якщо казати про роль саме держави, то у нас тут досить велика частина критики, але при цьому респонденти кажуть, що роль держави все ж таки чільна, деякі кажуть, що без неї реінтеграція загалом неможлива. Тобто все-таки відводять державі цю важливу роль», – зазначила Анастасія Селянінова, начальниця відділу навчально-аналітичної роботи Українського ветеранського фонду. 

Вона додала, що центральна роль держави у реінтеграції ветеранів та ветеранок, на думку опитаних, має проявлятися у синхронізації та підсиленні інших акторів ресоціалізації.

«Наприклад, казали про сімʼю, що держава може підсилювати конкретно кожну родину, надавати певні виплати і тоді про ветеранів та ветеранок буде кому піклуватися, наприклад, поки вони одужають. Казали про побратимів та посестер – що держава може їм надавати певні можливості, і зараз це надається завдяки, наприклад, ветеранським хабам, для того, аби ветерани та ветеранки один одного підтримували і мали цей простір для нетворкінгу та, наприклад, психологічної підтримки один одного», – зазначила Анастасія Селянінова.

Один із важливих моментів, вказаних у дослідженні – важливість сприяння держави у взаєморозуміння між ветеранами та ветеранками та цивільними та запобігати стигматизації. Тому що саме держава може виконувати інформативну роль, сприяти діалогу і запобігати майбутнім кризовим ситуаціям.

Як зазначила Наталія Калмикова, Міністр у справах ветеранів України, дослідження, що стосуються ветеранів, є тією базою та підґрунтям, на підставі яких формуються рішення. І це, наголосила вона, важливо як для Міністерства у справах ветеранів, так і для інших стейкхолдерів, які тим чи іншим чином працюють в інтересах  ветеранів. 

Вона підкреслила, що огляд ретроспективи досліджень, які розпочалися з моменту заснування  Українського ветеранського фонду в 2022 році, дають можливість проаналізувати динаміку думоок та потреб саме ветеранів, суспільної думки і відповідно коригувати подальші рішення.

«В нас армія зросла під час повномасштабної агресії, а це означає, що в нас збільшилася чисельність людей, які мають статус учасника бойових дій, які після звільнення зі служби та після повернення в цивільне життя стануть ветеранами та ветеранками. Будь-яке рішення, будь-яка думка про те, як допомогти людині, має починатися з питання «що саме потрібно?». Тому що робити навпаки означає не зробити те, чого потребує людина. В нашому випадку це не просто людина, а людина, яка дуже багато чим пожертвувала для того, щоб захистити кожного з нас, кожного з тих, хто в цивільному житті продовжує жити, працювати, ростити дітей, будувати плани на майбутнє життя», – наголосила вона. 

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini