25 Вересня, 2024, 15:17

«Вистоїмо разом!»: якими є результати реалізації проєкту з удосконалення системи підтримки постраждалих від сексуального насильства, повʼязаного з конфліктом

З жовтня 2022 року Український Жіночий Фонд у партнерстві з громадською організацією «Ла Страда – Україна» та Асоціацією жінок-юристок України «ЮрФем» за підтримки Офісу Віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції й Апарату Урядової Уповноваженої з питань ґендерної політики та за фінансування Європейського Союзу протягом двох років реалізував проєкт «Вистоїмо разом!». Проєкт був спрямований на вдосконалення системи підтримки постраждалих від сексуального насильства, повʼязаного з конфліктом. Робота велася в 14 регіонах Країни.

Про це йшлося під час пресконференції до завершення проєкту «Вистоїмо разом!», яка проходила в Медіацентрі Україна.

«Ми працювали в 14 регіонах України. Вибрали ті регіони, які на той момент найбільше постраждали від війни, ті регіони, які були під окупацією, регіони, в яких було багато внутрішньо переміщених осіб. Тому що очевидно, що серед таких людей, серед таких жінок та чоловіків потенційно є люди, які постраждали від сексуального насильства, повʼязаного з війною», – пояснила Наталія Карбовська, директорка із стратегічного розвитку Українського Жіночого Фонду.

Наталія Карбовська зазначила, що в проєкті було три основних компоненти: навчання, локалізація – робота на місцевому рівні та компонент напрацювання політик.

«Ми розуміємо, що тема сексуального насильства, повʼязаного з війною, комплексна, і вона потребує участі різних фахівців та фахівчинь. Тому «Ла Страда – Україна» розробила мультидисциплінарний навчальний курс, який  ми, «Український Жіночий Фонд» підхопили, провели навчання для тренерів. В кожному регіоні працюють тренери і тренерки. І на сьогодні ми навчили більш як 1800 людей, різних фахівців: громадські організації, соціальних працівників, медичних працівників, представників сектору безпеки та оборони. Це ті люди, які на передовій, які в громадах та регіонах працюють з постраждалими, працюють над тим, аби їм надавалися якісні послуги. І дуже важливо, щоб про ці випадки дізнавалися, щоб на ці випадки було відповідне реагування», – пояснила вона.

На місцевому рівні велася активна робота з громадськими організаціями в регіонах. Так, за словами Наталії Карбовської, було надано 23 гранти для громадських організацій на загальну суму більш як 12 мільйонів гривень.

«Це гроші не тільки для підтримки громадських організацій – це гроші  для підтримки уряду у виконанні Національного плану дій 1325 (Національний план дій з виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека» на період до 2025 року – ред.). Тому що сексуальне насильство, повʼязане з конфліктом є одним з напрямків Національного плану  дій 1325», – додала Наталія Карбовська.

Окрім розробки політик, створення та проведення навчальних тренінгів, онлайн-курсів зокрема для юристів, суддів, та низки інших фахівців щодо особливостей роботи з випадками СНПК, здійснювалися навчальні візити в країни, які мають досвід війни, а також розроблялися друковані матеріали для потенційних постраждалих з інформацією, куди вони можуть звертатися за допомогою.

«За ці два роки ми були одними з перших, хто почав працювати в темі сексуального насильства, повʼязаного з війною. І ми змогли сприяти тому, що почала створюватися система – система і на національному рівні, і на рівні регіонів. Зараз ця робота однозначно продовжується, і ми дуже раді, що те, що ми колись заклали, розвивається далі. під час підсумкового заходу ми говорили, що часом у проєктах ставлять крапку, три крапки, а ми навіть три крапки не ставимо, ми просто продовжуємо цю роботу, тому що вона важлива», – підсумувала Наталія Карбовська.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini