6 Червня, 2023, 20:31

Вище військове та політичне керівництво рф можна притягнути до міжнародної кримінальної індивідуальної відповідальності через механізм МКС – Наталія Хендель

Вище військове та політичне керівництво російської федерації можна притягнути до міжнародної кримінальної індивідуальної відповідальності через механізм Міжнародного кримінального суду. Позаяк в діях, зокрема, щодо підриву Каховської ГЕС вбачається саме планова політика порушення  міжнародного гуманітарного права зі сторони військових рф.

На цьому під час брифінгу в Медіацентрі Україна – Укрінформ наголосила Наталія Хендель, дослідниця Женевської академії міжнародного гуманітарного права і прав людини, представниця Коаліції «Україна. П’ята ранку».

Наталія Хендель зауважила, що потрібна також і політична підтримка України. Вона повинна здійснюватися як на міжнародному рівні, в межах міжнародних організацій, так і на національному рівні – через заяви відповідних держав, які будуть спонукати, по-перше, припинити агресію рф, по-друге, притягнути рф до міжнародної відповідальності як політичної, так і матеріальної. 

«І відповідно теж задіяти індивідуальної міжнародної кримінальної відповідальності щодо притягнення винних за скоєння злочинів воєнних, злочинів проти людяності, злочину геноциду, які вчиняються в Україні, в зв’язку з агресією російської федерації. І сьогоднішня ситуація є підтвердженням системної політики проти України і проти українського народу зі сторони російської федерації. Передусім йдеться про керівництво рф та її військове керівництво», – додала вона.

Водночас Микола Орлов, старший юридичний радник «Truth Hounds», представник Коаліції «Україна. П’ята ранку» наголосив, що підтримка України є одним із найбільш дієвих та ефективних кроків.

«На цей момент, на нашу думку, найбільш ефективним способом  є саме невпинна, непохитна підтримка України, для того, щоб ми могли звільнити всі наші території. Це буде найбільш дієвим та ефективним кроком, який дозволить у майбутньому порушити юридичні процеси або пожвавити процеси, які зараз тривають, з метою притягнення до відповідальності осіб, винних у вчиненні цього злочину», – переконаний він.

Нагадаємо, що 6 червня 2023 року близько 2:30 ночі російські війська здійснили підрив Каховської ГЕС, яку окупанти захопили в перші дні повномасштабного вторгнення на територію України у лютому 2022 року. У квітні 2022 року її було заміновано.

Зазначимо, що потужність Каховської ГЕС складала 334,8 МВт. Своєю роботою вона забезпечувала річне регулювання стоку Дніпра для живлення електроенергією, зрошення та водозабезпечення засушливих районів півдня України і навігацію від Херсона до Запоріжжя. Через гідровузол проходили стратегічні автомобільний і залізничний мостові переходи.Спорудження Каховського гідровузла підняло рівень води в р. Дніпро до 16 метрів і створило Каховське водосховище об’ємом 18,19 км³.

Згідно з даними Укргідроенерго, в результаті підриву машинну залу ГЕС повністю зруйновано, станція відновленню не підлягає.

За словами прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, унаслідок підриву Каховської ГЕС є загроза затоплення до 80 населених пунктів.

Наразі оголошена евакуація людей з населених пунктів Херсонщини, яким загрожує підтоплення.

Окрім значних екологічних та економічних наслідків для України, підрив Каховської ГЕС посилює загрозу ядерної катастрофи, оскільки наповнюваність ставків-охолоджувачів Запорізької атомної електростанції залежить від рівня води в Дніпрі. Проте в Енергоатомі повідомляють, що ситуація контрольована.

Важливо зауважити, що знесення дамби в Новій Каховці є воєнним злочином відповідно до Женевської конвенції. Руйнування ГЕС вважається зброєю масового знищення і воєнним злочином невибіркової дії, згідно зі Статтею 56 Додаткового протоколу I 1977 року.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini